Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis conduccere suspendat - de unde il pot ridica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis conduccere suspendat - de unde il pot ridica

Buna ziua,

Am urmarit discutiile existente in aceasta sectiune de forum, dar am nevoie de o lamurire referitoare la ridicarea permisului meu de conducere.

Situatia mea este urmatoarea: mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile pentru trecerea pe culoarea rosie a semaforului. Perioada de suspendare s-a terminat ieri (luand in calcul 15 zile dovada + 30 zile suspendare).
Acum vreau sa imi ridic permisul, dar nu stiu exact de la ce sectie de Politie. Spun asta pentru ca in Ianuarie 2015, cand am dobandit permisul, acesta a fost eliberat de DRPCIV Bucuresti - in acea perioada aveam viza de flotant pentru Bucuresti, iar examenul pentru dobandirea permisului l-am sustinut in Bucuresti. Viza de flotant a expirat cu mai bine de 6 luni in urma. Adresa din cartea de identitate este de Calarasi.

In stiuatia de fata, unde va trebui sa merg pentru a imi ridica permisul: la Directia Rutiera Calarasi, sau pot merge la DRPCIV Bucuresti - Pipera?

Multumesc.
Permisul se trimite autoritatii care la emis. Il ridicati de la Udriste.
In regula, atunci voi merge pe Udriste ca sa imi ridic permisul. Avand in vedere ca suspendarea a fost facuta pentru 30 de zile, actele care imi vor fi necesare sunt: CI + dovada + proces verbal?

Multumesc!
Doar primele 2.
Multumesc!
Bună ziua am și io o întrebare mia fost reținut permisul de conducere pe 90 de zile io aparțin de Călărași dar am dat pe București de oare ce am avut mutație pe București știți de unde pot sa îl ridic