Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj fara divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj fara divort

sunt intr o situatie disperata, fara iesire. am cumparat un apartament si o masina in timpul casatoriei. am si 2 copii. care e forma legala prin care pot obtine de la sotul meu pensie de intretinere pt copii, cat si cota parte a ratelor (jumatate din rata pt masina si jumatate din rata pt apartament, deoarece nu vrea sa contribuie financiar la nimic
Trebuie sa formulati o actiune de partaj .
Aveti 2 probleme distincte: partajul ce se va purta intre soti/fostii soti si obligarea tatalui la plata unei pensii de intretinere pt copii sai.

Puteti oricand solicita printr o actiune in instanta obligarea tatalui sa plateasca pensie, chiar daca nu sunteti divortati.

Pt bunuri, daca puteti achita singura ratele, veti putea cere la partaj o cota majorata din bunuri. Daca nu puteti acoperi si partea lui din rata si daca nu il intereseaza sa isi execute aceasta obligatie, atunci veti ajunge in situatia de a fi executati silit si de a pierde acele bunuri.
~ Conținut șters la cerere ~
Problema cu partajul poate sa fie destul de incurcata dar o puteti rezolva la instanta daca nu va intelegeti.

Cu pesia procesul este si el dificil intrucat va trebui sa dovediti ca nu contribuie cu nimic.
In general procesele de acest fel sunt simple in caz de divort dar nu si in situatia dvs.
Puteti incerca si pe calea ordonantei presedintiale ca sa nu dureze 2 ani pana obtineti banii...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat