Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Neinmatriculare in termen de 30 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Neinmatriculare in termen de 30 zile

Buna seara,am si eu o dilema si sper sa primesc ajutor,in urma cu 2 ani am cumparat un auto second hand din tara,am facut actele de vanzare cumparare...am trecut masina la fiscal la primarie pe numele meu,dar din cauza taxei care facea cat pretul platit pe masina ,nu am mai inmatriculat-o pe numele meu..Acum,am inteles ca acea taxa se va scoate si as dori sa o inmatriculez pe numele meu...intrebarea mea este..mai trebuie sa reinoiesc actele cu vanzatorul? mai am nevoie de ceva de la el?...pot pati ceva la politie/rar deoarece(amenda?) nu am inmatriculat-o in termen?..multumesc frumos!
Nu mai aveti nevoie de niciun act de la vanzator.
Este posibil sa primiti amenda de la politie ptr nerespectarea termenului ptr inmatriculare.
Multumesc!!