Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera 24 ianuarie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera 24 ianuarie

Buna ziua,am o intrebare si anume:
- in data de 24 ianuarie vor sta acasa doar bugetarii sau este zi libera pentru toti angajatii?
Mie la locul de munca mi s-a spus ca doar bugetarii au liber si ca eu trebuie sa lucrez.
Codul muncii prevede la art. 139:
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- 1 iunie;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Prin urmare, toți angajații sunt liberi pe 24 ianuarie, nu doar bugetarii. Excepțiile sunt prevăzute la art. 142 Cm.
Kross a scris:

.....
Mie la locul de munca mi s-a spus ca doar bugetarii au liber si ca eu trebuie sa lucrez.

Numai ziua de 23 ianuarie a fost , in principiu, zi libera pentru cei din sectorul bugetar.

Daca ati fost chemat astazi la munca, atunci pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

De asemenea, incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142 C.mun., constituie contraventie si este sanctionata cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei de catre inspectorii ITM.