avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... demolare casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

demolare casa

Buna ziua , socrii mei au un teren cumparat de acum 25 de ani , cand atunci nu te obliga sa faci cadastru (cred) si nu aveau acte pe tot terenul (nu stiu de ce ) pe teren era o casa veche din pamant zic ei ca era construita , nici macar chirpici , pe care au demolato atunci si au facut alta din caramida pe care evident nu au acte si nici autorizatie(nu in acelasi loc unde era cea veche) acum ei au incercat sa castige si terenul care nu era in acte , toate bune si frumoase , in curand se termina procesul , problema este ca nu pot sa faca cadastrul pentru ca inca figureaza casa veche in actele vechi . Ce trebuie sa faca in aceasta situatie ?
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2017
Alex1234321, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:38, 27 Ianuarie 2017
Pentru a putea face cadastrul la constructia existenta,este necesar sa realizeze proiect tehnic,sa solicite autorizatie demolare casa veche,autorizatie constructie si certificat de urbanism
Ulterior socrii dv trebuie sa contacteze expert cadastrist care sa execute cadastrul constructiei
Copii ale acestor documente si raportul cadastristului urmeaza sa fie depuse la ocpi in vederea intabulare drept de proprietate
Succes !
pe noi ne intereseaza pentru inceput sa facem doar cadastru la tot terenul , nu neapart pe constructia axistenta acum
Pentru cadastrul la teren este necesar ,initial sa strangeti toate documrntele justificative pe care le detineti pentru terenul in discutie,contactati expert acreditat de ocpi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa veche netrecuta in acte la donatie si succesiune GabrielIulian GabrielIulian Va rog sa ne ajutati cu cateva lamuriri legate de urmatoarea situatie (intrebarile apar la final): Un teren a fost cumparat de unchiul U.S. impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Teren + casa dor_ados dor_ados buna ziua.Am cumparat un teren cu o casa batraneasca cel ce a vandut avea titlu de proprietate pe teren dar pe casa nu iar cei de la cadastru specificau ca se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am cumparat un teren la țara in 2011. cu intabulare ... hyod hyod Buna ziua Am cumparat un teren la țara in 2011. Cu intabulare si cadastru. Pe teren existau doua constructii vechi de paianta aflate intr-o stare foarte ... (vezi toată discuția)