Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... demolare casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

demolare casa

Buna ziua , socrii mei au un teren cumparat de acum 25 de ani , cand atunci nu te obliga sa faci cadastru (cred) si nu aveau acte pe tot terenul (nu stiu de ce ) pe teren era o casa veche din pamant zic ei ca era construita , nici macar chirpici , pe care au demolato atunci si au facut alta din caramida pe care evident nu au acte si nici autorizatie(nu in acelasi loc unde era cea veche) acum ei au incercat sa castige si terenul care nu era in acte , toate bune si frumoase , in curand se termina procesul , problema este ca nu pot sa faca cadastrul pentru ca inca figureaza casa veche in actele vechi . Ce trebuie sa faca in aceasta situatie ?
Alex1234321, utilizator
Pentru a putea face cadastrul la constructia existenta,este necesar sa realizeze proiect tehnic,sa solicite autorizatie demolare casa veche,autorizatie constructie si certificat de urbanism
Ulterior socrii dv trebuie sa contacteze expert cadastrist care sa execute cadastrul constructiei
Copii ale acestor documente si raportul cadastristului urmeaza sa fie depuse la ocpi in vederea intabulare drept de proprietate
Succes !
pe noi ne intereseaza pentru inceput sa facem doar cadastru la tot terenul , nu neapart pe constructia axistenta acum
Pentru cadastrul la teren este necesar ,initial sa strangeti toate documrntele justificative pe care le detineti pentru terenul in discutie,contactati expert acreditat de ocpi