Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA sau SRL D
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA sau SRL D

Buna Seara!Am nevoie sa imi deschid o mica firma in care sa facturez 3000 ron pe an!:justcuz:Ce imi recomandati sa imi deschid?#-o
Pai detaliile redate de dumneavoastra sunt chiar prea sumare. In fine, daca aveti acte de studii sau alte acte de calificare in domeniul pentru care doriti sa va infiintati pfa si sa obtineti venitul acela, puteti sa va faceti pfa. Altfel doar srl. Cum venitul este destul de mic, incercati acest pfa. Veti avea de declarat la inceputul anului/activitatii un venit estimat in declaratia 220 si apoi fata de acesta veti plati impozit pe venit, contributie la sanatate si pensie. Apoi anul urmator depuneti d200 cu venitul realizat pe baza actelor din contabilitate si din registrul jurnal de incasari si plati.
Inregistrarea pfa-ului o faceti la registrul comertului, cu sediul la domiciliul din buletin si tot in localitatea de domiciliu veti depune si dclaratii la finante.