Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit neplatit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit neplatit

In 2007 am luat un credit de la banca impreuna cu sotul meu. Am plecat din tara in acelasi an. Nu avem bunuri de nici un fel in tara si nu a girat nimeni pentru noi. Un an am reusit sa platim , apoi am ramas in urma. Cei de la banca au insistat sa platim atunci suma ratelor restante integral, am zis ca nu avem cum si sa ne lase sa platim cum putem. Cum nu au fost de acord am incetat sa platim. Dupa un timp dosarul a fost preluat de o firma de recuperare care suna la familie. Dupa un timp nu au mai sunat. Au trimis scrisoare cu suma de platit, de vreo 3 ori mai mare decat suma initiala imprumutata. Eu vreau sa vin in tara insa sunt foarte nedumerita.As avea nevoie de ctaeva clarificari?
1. Exista posibilitatea ca datoria sa fie prescrisa?
2. As putea returna suma imprumutata initial, dar nu cea ceruta de ei... acum cativa ani vorbisem cu ei de o astfel de recuperare a banilor insa cand am cerut hartii imi prezenta in tara lucru imposbil pt mine atunci.. am lasat-o balta si cu asta
3. Vreau sa vin in tara pt o luna. Sunt in pericol? As putea fi arestata sau avea probleme la intrare sau pe durata sederii ?
4. Mi-as dori sa rezolv problema asta pt totdeauna . Ma poate ajuta vreun avocat de aici? Rog maxima seriozitate
Multumesc
Nu veți fi arestată. Creanța poate fi sau nu prescrisă, depinde de ultima plată și de procedurile pe care le-a făcut banca.
Se poate negocia cu recuperatorul în ce privește reducerea datoriei și eșalonarea plății.
multumesc!
pt a fi mai clar in ce dorectie o apuc as vrea sa stiu termenul de prescriptie de 3 ani se calculeaza de la data ultimei rate pe care am platit-o sau de la ultima rata de platit conform contractului incheiat?