avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale neprimirea actelor comunicate - concilierea directa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

neprimirea actelor comunicate - concilierea directa

O societate comerciala a trimis o convocare la conciliere directa debitorului sau , persoana fizica, acesta insa nu a fost gasit, recomandata fiind inapoiata la oficiul postal de origine. In art. 720 ind. 1 alin. 3, este prevazut ca data convocarii la concilierea directa nu se va fiza mai devreme de 15 zile de la data primirii actelor comunicate. Daca actele nu au fost primite, este normal ca debitorul sa nu se fi prezentat la conciliere. In acest caz se poate introduce cerere de chemare in judecata de catre creditor? Sau cum altfel se poate demonstra ca acesta a incercat in prealabil solutionarea litigiului altfel decat prin chemarea in judecata?
Cel mai recent răspuns: ContSters98040 , utilizator 11:45, 10 Septembrie 2009
concilierea directa este un pas obligatoriu numai in cazul somatiei de plata.
la cererea de chemare in judecata nu e obligatoriu.
insa am avut o speta in care judecatorul a admis somatia de plata si fara indeplinirea procedurii concilierii directe
monya a scris:

concilierea directa este un pas obligatoriu numai in cazul somatiei de plata.
la cererea de chemare in judecata nu e obligatoriu.


In realiate situatia sta exact invers!
Tocmai de aceea judecatorul a admis somatia de plata fara indeplinirea procedurii concilierii directe.
Mai trimiteti odata invitatia la conciliere, apoi puteti face fara teama actiune in instanta, temeiul legal , precum si calea alegand d-voastra la sfatul unui avocat ori jurist.
monya a scris:

concilierea directa este un pas obligatoriu numai in cazul somatiei de plata.
la cererea de chemare in judecata nu e obligatoriu.
insa am avut o speta in care judecatorul a admis somatia de plata si fara indeplinirea procedurii concilierii directe


nu serios? #-o
ramy84 a scris:

O societate comerciala a trimis o convocare la conciliere directa debitorului sau , persoana fizica, acesta insa nu a fost gasit, recomandata fiind inapoiata la oficiul postal de origine. [...]
In acest caz se poate introduce cerere de chemare in judecata de catre creditor?


Uite o speta care sper sa te ajute:

Recurenta a introdus actiunea cu respectarea cerintelor art.720 ind.1, si nu este responsabila de faptul ca intimata nu a fost gasita la domiciliu pentru a i se preda corespondenta si nici pentru faptul ca, desi reavizata, nu s-a prezentat in vederea ridicarii acesteia” – CA Bucuresti sec a IV-a comerciala, dec. nr.1453/2002.

Alte discuții în legătură

Procedura concilierii luminel luminel Creditorul s-a indreptat impotriva debitorului cu cerere privind emiterea unei somatii de plata, care a fost respinsa. Ulterior creditorul introduce actiune ... (vezi toată discuția)
Procedura prealabila art. 720^1 cpc ENGFULL ENGFULL in cazul in care debitorul nu s-a prezentat pentru concilierea prealabila , se incheie proces-verbal ? se mentioneaza ca nu a dat curs invitatiei si i se ... (vezi toată discuția)
Ce pot face? ddianna ddianna Buna ziua, Am prestat servicii transport marfa firmei x.Am emis factura si am trimis-o prin posta cu confirmare de primire pentru a ne fi achitata. Firma ... (vezi toată discuția)