Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Urgent! Succesiune fara acord?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Urgent! Succesiune fara acord?

Sotul este decedat, sotia este in viata, iar unul din cei 6 copii nu este de acord cu deschiderea succesiunii. Fara acordul acestuia se poate imparti partea din avere a parintelui decedat?

Sotia in timpul vietii poate imparti partea ei oricum si oricui vrea?
PME, utilizator
Da, se poate. Succesiunea se deschide la decesul unei persoane, fie ca succesorilor le place sau nu. Cel care nu vrea sa primeasca nimic, poate sa renunta.

Va propun sa mergeti la un notar, si sa cereti dezbaterea succesiunii. Notarul va cita mostenitorii, iar cine nu-si exercita optiunea succesorala in 6 luni (accepta sau renunta) ramana strain la mostenire (= nu primeste nimic). Pe langa neprezentare, cei neinteresati pot sa renunta la succesiune (= nu primesc nimic).
Bineinteles, ca se poate introduce actiune pentru iesire din indiviziune, fara a avea acordul tuturor mostenitorilor.
In primul rand, nimeni nu poate fi fortat sa ramana in indiviziune.
Introduceti o astfel de actiune la instanta de la ultimul domiciliu al defunctului. Daca nu sunt toti mostenitorii de acord, atunci nu puteti incheia o tranzactie, urmand ca instanta sa dispuna pe baza probelor administrate in cauza impartirea bunurilor ce fac obiectul acestei mosteniri.
in termenul de 6 luni de la decesul lui de cujus, succesorii acestuia trebuie sa mearga la notariat, in vederea exercitarii optiunii succesorale .
daca nu-si exercita acest drept in termenul de 6 luni, ei vor fi considerati straini de acea succesiune .
acceptarea succesiunii poate fi tacita /expresa .

succesiunea se poate dezbate oricand, fiind imprescriptibila .
este suficient ca unul dintre erezi sa mearga la notarul in a carui raza teritoriala de cujus a avut ultimul domiciliu, in vederea dezbaterii succesiunii .
toti ceilalti erezi vor fi chemati la notariat , la o anumita data indicata de catre notar , in vederea dezbaterii succesiunii .
daca unul dintre erezi nu este de acord in acest sens, si nici nu renunta la succesiune in favoarea altui succesor, notarul ii va indruma catre instanta de judecata .
Miklos MUHI a scris:

Da, se poate. Succesiunea se deschide la decesul unei persoane, fie ca succesorilor le place sau nu. Cel care nu vrea sa primeasca nimic, poate sa renunta.

Va propun sa mergeti la un notar, si sa cereti dezbaterea succesiunii. Notarul va cita mostenitorii, iar cine nu-si exercita optiunea succesorala in 6 luni (accepta sau renunta) ramana strain la mostenire (= nu primeste nimic). Pe langa neprezentare, cei neinteresati pot sa renunta la succesiune (= nu primesc nimic).

Foarte corect!=D>
Respectivul care nu este de acord va fi declarat renuntator la succesiune prin neacceptare!:D
Evidnt! Cine nu va fi de acord,va fi declarat renuntator si atat!