Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Compensarea datoriilor in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Compensarea datoriilor in insolventa

Buna ziua,

Am urm. speta: am fost notificata de adm judiciar sa depun declaratia de creanta. Adm jud nu a notificat in termen, ci dupa termenul stabilit de instanta. Am constatat ca eu (creditor) am sa-i dau niste bani, evident si debitorul imi datoreaza. Avand in vedere ca nu am fost notificata in timp, cum procedez?
1. Il notific pe adm jud sa compensam o parte din bani si in acelasi tmp fac decl de creanta pt suma ramasa cu repunere in termen sau fac pentru toata suma? si cand raspunde adm judiciar sa trimit inscris la instanta ca a operat compensarea si sa ia act.

Multumesc!
Buna ziua.Puteti incerca sa faceti cu lichidatorul/administratorul judiciar, un acord de compensare, cu avizul adunarii creditorilor si judecatorului sindic, daca nu este posibil, va inscrieti la masa credala si cu datoria si cu creanta.
Succes !
Marius Bote .