Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ong cu activitate comerciala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ong cu activitate comerciala

Am un ong si vreau sa desfasor activitati conform cod CAEN 5814. Ce trebuie sa fac?
OG 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
art. 47
Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile pot înfiinţa societăţi comerciale.
Dividendele obţinute de asociaţii, fundaţii şi federaţii din activităţile acestor societăţi comerciale, dacă nu se reinvestesc în aceleaşi societăţi comerciale, se folosesc în mod obligatoriu pentru realizarea scopului asociaţiei, fundaţiei sau federaţiei.

art.48
Asociaţiile, fundaţiile şi federaţiile pot desfăşura orice alte activităţi economice directe dacă acestea au caracter accesoriu şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice.