Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitionez pentru prima data marfa din exterior
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitionez pentru prima data marfa din exterior

-sunt srl platitor de tva, inregistrat in ROI
-achizitionez pentru prima data marfa din exterior, din ungaria(cartuse de toner) de la un furnizor care isi trece codul de taxa pe factura si intocmeste factura fara TVA
-factura este emisa si primita in luna ianuarie, ca si marfa dealtfel
Intrebari:
-aceasta achizitie este o achizitie intracomunitara taxabila? sau e scutita?
-trebuie sa platesc tva aferent acestei achizitii?este o achizitie cu taxare inversa?
-trebuie sa-mi schimb regimul de declarare de la trimestrial la lunar datorita acestei achizitii? Depun decl 010? Daca da, pana cand?
-ce se declara relativ la aceasta achizitie?
-se inscriu date si in decl 300? ce randuri?
-se depune decl 390?
Multumesc.
1. De la 01.01.2017 nu mai exista ROI

2. Inregistrati TVA-ul prin taxare inversa

3. In D300 la rd 5 si 5.1 + 18 si 18.1

4. Da, depuneti D390

5. Art 322 Cod fiscal:

(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2) - (6), pentru persoana impozabilă care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară de bunuri taxabilă în România, perioada fiscală devine luna calendaristică începând cu:

a) prima lună a unui trimestru calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în această primă lună a respectivului trimestru;

b) a treia lună a trimestrului calendaristic, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a doua lună a respectivului trimestru. Primele două luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioadă fiscală distinctă, pentru care persoana impozabilă va avea obligația depunerii unui decont de taxă conform art. 323 alin. (1);

c) prima lună a trimestrului calendaristic următor, dacă exigibilitatea taxei aferente achiziției intracomunitare de bunuri intervine în a treia lună a unui trimestru calendaristic.

Deci depuneti D092 [ link extern ]
Ioan Petru Butariu, Contabil