avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 100
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 100

Citeam pe forum ca declaratia 100 se depune si cand impozitul pe profit sau imp.pe venitul micro este 0,deci cele cu depunere trimestriala.

Atunci pentru impozitul pe dividende,pe premii,accize,etc.se depune doar in luna cand este cazul,adica cand ai datorii catre buget,deci in rest nu se depune cu zero?

Daca raspunsul,mai mult ca sigur,va fi ca se depune doar in luna cand ai datorii,ati putea sa-mi indicati EXACT textul de lege din care ar putea rezulta ca decl.100 se depune si cu zero pentru impozitul pe profit si micro(adica si cand nu ai obligatii de plata),iar pentru celelalte se depune doar pentru luna in care ai obligatii de plata?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Fănel Plopeanu , Consultant asigurari 08:42, 31 Ianuarie 2017
D100 se depune și cu 0 datorii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 anny24 anny24 Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006. In noiembrie 2006 l-am bagat pe microintreprindere cu 1 salariat (contributii + impozit pe venitul ... (vezi toată discuția)
D100 de corectat judytha_b judytha_b Buna ziua Va rog sa ma sfatuiti cum sa corectezi D100 din martie 2013 in care a fost declarata imp pe venitul micro, dar de fapt trebuia declarata imp pe ... (vezi toată discuția)
Impozit profit 2009 pierdere 2008 simomagda simomagda Ajutor pt.urmatoarea situatie 1. pierdere 2008 2.trim.i 2009 -pierdere trim.ii 2009 -pierdere - se declara impozitul minim 717 lei trim.iii ... (vezi toată discuția)