Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concurs ocupare alta functie in cadrul aceleiasi firme
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concurs ocupare alta functie in cadrul aceleiasi firme

La firma al carui angajat sunt, exista, printre altele, 2 categorii de functii: "casieri" si "tehnicieni". In luna octombrie, unul dintre "tehnicieni" a parasit firma, iar pentru ocuparea locului sau s-a dat interviu si test grila intre 2 "casieri"(nu au fost candidati "externi"). Unul a fost notat cu 10.00, celalalt cu 9.50. Evident, concursul a fost castigat de cel cu nota 10.00. Luna trecuta a plecat un alt "tehnician". Pentru ocuparea postului sau, s-au inscris tot 2 "casieri": eu si "pierzatorul" concursului anterior. Ieri am fost anuntat de superiorul ierarhic direct ca DOAR EU trebuie sa sustin concursul, celuilalt luandu-i-se in calcul "prestatia" de la concursul anterior, cel pe care l-a pierdut... Ca sa castig, trebuie sa iau nota 10.00, in conditiile in care eu termin o perioada de 6 luni de concediu medical, ca urmare a unei operatii de hernie de disc. Cum in 6 luni de inactivitate mai uiti cate ceva, sansele mele de izbanda sunt cam mici... Marea intrebare este: e legal ca eu sa dau examen, iar celuilalt sa i se ia in considerare nota de la un alt examen? Sefii au argumentat ca e normal, fiind vorba despre o functie identica. Presupunand ca as castiga eu, iar peste 5 ani se va elibera un alt post de "tehnician", colegul cu 9.50 nu va da nici atunci examen, daca se va inscrie la concursul respectiv??? Si inca ceva: functia de "casier", pe care o ocup in prezent, presupune a cara greutati pana in jurul a 28 kg/unitate. Eu fiind operat, nu mai am voie, din punct de vedere medical, sa mai car asemenea greutati. Seful mi-a spus ca, daca nu voi castiga concursul pentru postul de "tehnician" si, avand in vedere recomandarea medicala de a nu mai cara greutati, el nu mai are ce sa faca cu mine. Adica o sa faca tot posibilul sa ma dea afara! E corect? Eu m-am imbolnavit de hernie de disc la locul de munca, carand greutati mari, de fapt totii "casierii" din firma au aceiasi problema (numai ca, doar eu sunt operat).
catalinmail072007, utilizator