Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de urmas in urma decesului unui parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de urmas in urma decesului unui parinte

tatal meu s-a recasatorit cu o doamna ,au cumparat impreuna o casa si ne-am mutat impreuna toti trei in ea , dupa 13 ani de casnicie el a murit ,eu am ramas in casa cu mama vitrega.....am vreun drept in casa aceea sau i se cuvine totul sotiei lui?!?!va multumesc anticipat!!
Ambii sunteti mostenitori pe partea tatalui. Sotia va dobandi 1/4 , dvs. restul .Sotia mai are dreptul si la bunuri ce au servit in gospodarie , si la darurile de nunta .
Mama dvs vitrega are dreptul la 5/8 din intregul apartament iar dvs aveti dreptul la 3/8 din intregul apartament!
:D
In urma dezbaterii mostenirii dupa tatal decedat, sotia supravietuitoare va fi proprietar pe 5/8 din casa, iar dvs pe 3/8.
Nu se cuvine totul sotiei..mamei vitrege. Masa succesorala ( in care intra bunurile dobandite in timpul casatoriei inclusiv si aceasta casa) se va imparti in doua parti egale. ( 1/2 cu 1/2) Dintr-o jumatatea , dvs ca si copil veti primi 3/4, iar sotia supravietuitoare 1/4. Deci din casa, dvs aveti dreptul la 3/8, iar mama vitrega la 5/8. daca exista bunuri dobandite inainte de casatorie...va revin dvs ...
Mai trebuie sa veti in vedere daca..nu exista vreo prevedere in actul de proprietate din care sa reiasa ca acea casa a fost cumparata de tatal dvs cu banii sai proprii...caz in care mama vitrega nu mai are dreptul...decat daca dovedeste ca s-au facut imbunatatiri din banii comuni.
legally a scris:

Ambii sunteti mostenitori pe partea tatalui. Sotia va dobandi 1/4 , dvs. restul .Sotia mai are dreptul si la bunuri ce au servit in gospodarie , si la darurile de nunta .

Sotia are acest drept doar atunci cand vine in concurs cu mostenitori din clasele II - IV. In prezenta descendentilor defunctului ea nu beneficiaza de dreptul special de mostenire prevazut de art.5 din Legea nr.319/1944.