Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea asigurarii medicale de catre angajator ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea asigurarii medicale de catre angajator pentru delegatie in strainatate

Buna ziua,

Va rog sa imi precizati daca un angajator este obligat de lege sa incheie o polita de asigurare medicala valabila in strainatate pentru un angajat care urmeaza sa desfasoare activitatea in straintatate pentru o perioada de 3 luni.

Urmeaza sa fiu trimis 3 luni in strainatate si angajatorul refuza sa imi plateasca o polita de asigurare medicala spunandu-mi ca nu este obligat de nici o lege sa faca asta.

As dori sa stiu daca are sau nu obligatia sa incheie o asigurare medicala pentru angajatul ce urmeaza sa plece in strainatate.

Va multumesc anticipat
In cazul misiunilor speciale da, se asigura. Verificati pe urmatorul link
[ link extern ]
In baza codului muncii, delegarea nu este incadrata ca o misiune.
Angajatorul are dreptul sa dispuna delegarea, fara sa va ceara acordul.
Art. 42. [modificarea unilaterală a locului de muncă]
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.
(2) Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
Art. 43. [delegarea]
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
[ 19 adnotări ]
Art. 44. [durata delegării]
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile şi se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Puteti sa ii cereti amiabil angajatorului sa acopere cheltuielile privind asigurarea medicala sau asigurarea de sanatate, explicandu-i necesitatea acesteia.
Dar nu il obliga legea, cel putin nu condul muncii.

namiru a scris:

In cazul misiunilor speciale da, se asigura. Verificati pe urmatorul link
[ link extern ]
In baza codului muncii, delegarea nu este incadrata ca o misiune.
Angajatorul are dreptul sa dispuna delegarea, fara sa va ceara acordul.
Art. 42. [modificarea unilaterală a locului de muncă]
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.
(2) Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
Art. 43. [delegarea]
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
[ 19 adnotări ]
Art. 44. [durata delegării]
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile şi se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizaţie de delegare, în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Puteti sa ii cereti amiabil angajatorului sa acopere cheltuielile privind asigurarea medicala sau asigurarea de sanatate, explicandu-i necesitatea acesteia.
Dar nu il obliga legea, cel putin nu condul muncii.

Art. 18. - (1) În cazul în care persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, urmează să îsi desfăsoare activitatea în străinătate, angajatorul are obligatia de a-i comunica în timp util, înainte de plecare, informatiile prevăzute la art. 17 alin. (2), precum si informatii referitoare la:

a) durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate;

b) moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum si modalitătile de plată;

c) prestatiile în bani si/sau în natură aferente desfăsurării activitătii în străinătate;

d) conditiile de climă;

e) reglementările principale din legislatia muncii din acea tară;

f) obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viata, libertatea sau siguranta personală;

g) conditiile de repatriere a lucrătorului, după caz.

(11) Informatiile prevăzute la alin. (1) lit. a), b) si c) trebuie să se regăsească si în continutul contractului individual de muncă.

(2) Dispozitiile alin. (1) se completează prin legi speciale care reglementează conditiile specifice de muncă în străinătate.

As dori sa stiu daca poate care sunt acele legi speciale care reglementeaza conditiile speciale de munca in strainatate?
Legea nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani care lucreaza in strainatate , republicata 2009 ... o puteti gasi aici :
[ link extern ]