Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art.335 alin.2 - ce patesc mai exact ? :(
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art.335 alin.2 - ce patesc mai exact ? :(

Tip solutie: Admis apel
Solutia pe scurt: DECIS - În baza art.421 pct.2 lit.a Cod procedură penală admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Constanţa împotriva sentinţei penale nr.xxx.2016, pronunţată de Judecătoria Constanţa în dosarul penal nr.xxx2016. Desfiinţează în parte sentinţa penală apelată şi, rejudecând: În baza :( Cod penal, cu aplicarea art.396 alin.10 Cod procedură penală condamnă inculpatul P. A. la pedeapsa amenzii penale în cuantum de 1800 lei (180 zile amendă x 10 lei/zi). Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale apelate. În temeiul art.275 alin.3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, xxx.2017.

Ce voi pati mai exact ? Nu inteleg de ce spune "admite" apoi " desfiinteaza in parte" :(
alexCta, utilizator
nici un raspuns ????
Pai cum sa va raspundem daca nu avem si sentinta?
Oricum, ati fost condamnat la amenda penala, permisul se anuleaza, banuiesc ca de asta erati interesat.
Astazi am primit si decizia:

" in baza art.421 pet.2 lit.a admite apelul declarat de Parchet impotriva sentintei penale nr..., pronuntata de Judecatorie.
Desfiinteaza in parte sentinta penala apelata si, rejudecand:
In baza art 335 al.2 cu aplicare art.396 al.10 condamna inculpatul la pedeapsa amenzii penale...
Mentine celelalte dispozitii ale sentintei penale apelate
In temeiul art.275 al.3 cheltuielili judiciare avansate de stat raman in sarcina acestuia.
Definitiva. "

Va mai deranjez cu o ultima intrebare .. nu inteleg la ce se refera " Mentine celalalte dispozitii ale sentintei penale" .

Va multumesc.
In sentinta penala pronuntata de Judecatorie scrie:
" Cu aplicare 396 alin. 10 Cp aplica :
- in baza 335 al 2 Cp pedeapsa amenzii
- in baza 272 al 1 Cp onorariul
- in baza 274 274 al.1 cheltuielile judiciare"
Ai avut atecedente penale ?