Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decizie judecatoreasca- program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decizie judecatoreasca- program vizita

Buna ziua. O sa fiu scurt si la obiect. Am o decizie judecatoreasca in care scrie negru pe alb ca tutela minorului o au ambi parinti. Cel la care sta minorul nu-i permite celuilalt sa viziteze sau sa stea cu minorul. Ce este de făcut?
Buna ziua,
poate face o cerere de chemare in judecata pentru stabilirea unui program de vizita.
Tocmai aici este problema. In decizie scrie ca poate fi vizitat la orice ora si poate sa stea cat vrea si la unul si la altul. Practic nu se respecta o decizie judecătorească .
irc80 a scris:

Tocmai aici este problema. In decizie scrie ca poate fi vizitat la orice ora si poate sa stea cat vrea si la unul si la altul. Practic nu se respecta o decizie judecătorească .

cat vrea cine?
Puneti in executare silită avea hotărâre daca spuneti ca vi se impiedica accesul la minor.
Ar trebui să formulați o cerere prin care să solicitați instanței de judecată stabilirea unui program de vizitare prin care să se stabilească în mod concret zilele, orele și modalitatea în care trebuie să se desfășoare vizita.