Forum Discuţii juridice Executare silită Drepturile debitorului in fata executorului
Discuție deschisă în Executare silită

Drepturile debitorului in fata executorului

fiind executat silit in baza unui imprumut de nevoi personale ,dar platesc lunar 150 ron ,normal rata lunara ar fii de 750 ron doresc sa fac o cerere scrisa catre executor solicitand date despre debitul ramas neachitat si alte inscrisuri privind valoarea comisioanelor ce sunt incluse in rata ,etc , fiind un comision de risc care este in jur de 200 ron inclusa in rata lunara de 750 ron . Pot actiona in judecata firma recuperatoare eoski in care sa cer ca acest comision de risc care nu stiu ce reprezinta si l am platit timp de 3 ani pana a ramane restant ,sa mi se scada din suma totala ramasa neachitata sa mi recalculeze debitul fara acest comision . Multumesc
Buna ziua,
Daca aveti o intelegere de plata scrisa cu creditorul, puteti sa faceti o sesizare in legatura cu actualizarea debitului in conditiile in care dmv efectuati plati constante.