Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe nedeterminata, obligatorie prin concurs?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe nedeterminata, obligatorie prin concurs?

Poate fi o persoana angajata in baza OUG 21/2007, pe perioada determinata, sa fie trecuta pe perioada nedeterminata fara concurs, daca exista urmatoarele prevederi in Contractul Colectiv la nivel de institutie:

(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit şi după expirarea termenului iniţial, cu acordul scris al părţilor, dar numai înăuntrul termenului de 8 ani.
(4) La finalul perioadei de 8 ani prevăzută la alin (3), contractul individual de muncă pe perioadă determinată va fi transformat automat în contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.
(6) Pentru salariații angajați cu contracte individuale de muncă pe perioadă determinată care au cumulat succesiv o perioadă de angajare de 8 ani, angajatorul are obligația de a organiza comisii de evaluare profesională, în scopul de a fi angajați pentru o perioadă nedeterminată. Dacă angajatul va fi admis, în urma evaluării, contractul pentru perioadă determinată va fi încheiat pentru o perioadă nedeterminată. Dacă angajatul va fi respins în urma evaluării, postul va fi scos la concurs

Avand in vedere ca se specifica, evaluare profesionala si nu concurs, poate institutia sa ii treaca pe acei salariati pe nedeterminata, concurs??

Multumesc
OG 21/2007
art.13
(1) Pentru personalul instituţiilor de spectacole sau concerte, contractul individual de muncă se încheie pe perioadă nedeterminată sau pe durata determinată, inclusiv pe stagiune ori pe producţie artistică, în conformitate cu dispoziţiile art. 82 alin. (1) şi art. 83 lit. h) din Legea nr. 53/2003- Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

(2) Încadrarea personalului din instituţiile de spectacole sau concerte potrivit alin. (1) se face pe bază de concurs ori de examen, organizat în condiţiile legii.

(3) În cazul contractelor individuale de muncă încheiate pe durată determinată, angajarea se poate face şi în mod direct, prin acordul părţilor.
.......
(5) Contractele individuale de muncă încheiate pe durată nedeterminată pot fi modificate, prin acordul părţilor, în contracte pe durată determinată.
Ok, dar incadrare ce inseamna exact?
Inseamna doar persoane carora li se incheie un nou CIM (fie ele angajate anterior cu alt cim sau nu)? Sau si angajatilor carora li se modifica prin acord CIM-ul din durata determinata in nedeterminata (conf. art.41 alin (3) Codul muncii)?
creis, utilizator
Ce inseamna este greu de definit , dupa unii inseamna poate noi angajari , dupa altii poate insemna modificari la c.i.m.