Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probare cheltuieli si investitii intr-un apartament la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probare cheltuieli si investitii intr-un apartament la deschidere succesiunii

Buna ziua,

Va prezint urmatoarea situatie: In urma decesului mamei mele a ramas fara proprietar apartamentul ei cu 2 camere (mostenit). In afara de mine, mostenitor mai este fratele meu vitreg, care a fost arestat la cateva luni dupa decesul mamei. Apartamentul este in prezent nelocuit, dar eu suport toate cheltuielile (facturi, asigurare, impozit etc). Nici inainte de arestare fratele meu nu a contribuit cu nimic (neavand nici intentia, nici mijloacele si in plus si o interdictie de a se apropia de familie prin ordin de protectie). Eu as vrea sa il renovez complet (arata tare rau) si sa cumpar mobilier in vederea inchirierii sau vinderii. Toate acestea vor costa foarte mult, iar intrebarea mea este daca pot face dovada cheltuielilor si investitiilor mele (materiale de constructie, mana de lucru, dar si piese de mobilier) prin pastrarea facturilor. Pot demonstra la efectuarea succesiunii ca am crescut cu mult valoarea apartamentului astfel incat la o eventuala vanzare sa mi-i pot recupera, iar banii care ne vor corespunde fiecaruia sa reflecte aceasta diferenta?

In afara de pastrarea tuturor facturilor si de efectuarea de fotografii datate Inainte / Dupa cu starea apartamentului, nu stiu ce altceva as putea face pentru a ma apara si sunt sceptica in privinta admiterii acestora ca probe (in special in cazul bunurilor mobile - cum pot demonstra ca un anume bon fiscal este pentru un anume obiect?). Pot cere o expertiza simpla acum, inainte de a incepe renovarile, pentru a evalua valoarea apartamentului si a avea un punct de plecare?

Va multumesc pentru timpul acordat si va rog sa ma indrumati spre orice resurse de unde m-as putea documenta, daca acestea exista.
andreea_comsa, utilizator
Raspunsul este simplu. Inainte de a incepe lucrul face o evaluare a aprtamentului cu sitatia reala, ce nevoi de raparatii sunt,, si un deviz estimatav cu costurile necesare aducerii apartamentului in starea de folosinta. Demarati lucrarile si retineti toate facrturile care le achitati cu denumirile clare si explicite, apoi faceti receptia lucrarilor si evaluarea noua. Acestea sund dovezile certe pentru renovare.
Va multumesc tare mult pentru raspuns. La ce va referiti cand spuneti "faceti receptia lucrarilor"?
Dupa efectuarea lucrarilor de renovare, faceti receptia lucrarilor ce au fost efectuate, obtineti garantie pentru materiale si pentru manopera.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
daca vreti sa il vindeti, nu mai investiti nimic! lasati-l asa cum este. poate noului proprietar nu ii convine cum l-ati modernizat, decorat, mobilat si utilat si va arunca la gunoi toata investitia facuta. mai bine il vindeti si utilizati banii in alte scopuri.