Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mosteniri

Buna dimineata ,
In urma deceselor ( soacra,sot) si a unei donatii,din aceeasi avere s-au comis erori,in sensul ca notarul a comis niste scapari.
As vrea sa va intreb daca o inregistrare gresita , la Cartea funciatra a fost inregistrata, MAI POATE FI - in baza actelor doveditoare - CORECTATA.
Eu as vrea ca operatiunea sa fie rezolvata DE UN ALT NOTAR,din afara ultimelor localitati unde defunctii si-au avut ultimele domicilii.SE POATE ?
Cu mare respect !
Buna ziua,
1. Notarii trebuie sa fie de pe raza judecatoriei pe raza careia a avut ultimul domiciliu defunctii.
2. Din cate inteleg e vorba de modificari ale certificatelor de mostenire.
Va trebui sa va adresati instantelor de judecata dar nu o faceti inainte de a consulta un avocat din zona care, dupa ce va studia TOATE actele si va stabili situatia de fapt, va va putea indruma