Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediul medical (sarcina si lauzie cod idemnizatie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediul medical (sarcina si lauzie cod idemnizatie 08)

Buna ziua am si eu o nelamurire legata de plata concediilor medicale ,eu am fost in concediu medical de sarcina si lauzie o perioada de 103 zile cocediu ce teoretic ar fi trebuit fi platit cu 85% conform codului 08 insa in plata eu am beneficiat de o remuneratie mai mica decat ar fi trebuit mentionez ca inainte de concediul pentru sarcina si lauzie am fost in concediu de risc maternal concediu platitit cu 75 % din salariul avut adica 1500 ron (exp in risc maternal am primit 1006 lei in timp ce in sarcina si lauzie 960 ) si o alta nelamurire m i s a spus ca zilele de 1 si 26 decembrie 2016 nu au fost bagate in plata ptr ca ar fi zile libere legal .Multumesc! Astept raspuns!
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare (inclusiv indemnizatii CM)
- se aduna numarul de zile lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:
ART. 74
Cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate este egal cu produsul dintre media zilnicã şi procentele prevãzute de lege, multiplicat cu numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical, astfel:
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM,
în care:
- Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul al indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate;
- NZLCM = numãrul de zile lucrãtoare din concediul medical.

Exemplul nr. 2
──────────────────────────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6
V 500 500 500 125+281 500 500
NZ 21 19 21 20*) 21 20
──────────────────────────────────────────────────
*) În luna a 4-a persoana a avut 15 zile de concediu medical pentru care a primit 281 lei reprezentând indemnizaţie de asigurãri sociale de sãnãtate, respectiv 5 zile pentru care s-a achitat contribuţia (125 lei).
în care:
NZ = numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul;
SUMĂ V = 5 x 500 lei + (125 lei + 281) lei = 2.906 lei;
NTZ = 21 + 19 + 21 + 20 + 21 + 20 = 122 de zile;
Mzbci = 2.906 lei : 122 = 23,8197 lei*);
.... % = 75% [conform art. 17 alin. (1) din OUG nr. 158/2005];
NZLCM = 22 de zile (concediu medical pe întreaga lunã);
Ci = Mzbci x .... % x NZLCM = 23,8197 lei x 75% x 22 = 393,0246 lei, rotunjit la 393 lei conform legii.

Codul fiscal:
ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
c) indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;

Pentru concediul de risc maternal ati avut indemnizatie de 75% din media veniturilor pe 6 luni anterioare.
Pentru concediul de maternitate ati avut indemnizatie de 85% din media veniturilor pe 6 luni anterioare intrarii in maternitate, venituri ce includ indemnizatia de risc maternal care era mai mica decat salariul. Este normal ca venitul dvs. sa fie mai mic.

Orice concediu medical se acorda pe o perioada calendaristica (de ex. de la 1 decembrie la 31 decembrie 2016), dar angajatorul plateste doar zilele lucratoare incluse in aceasta perioada, zilele de 1 decembrie, 25 si 26 decembrie sunt sarbatori legale in care nu se lucreaza.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 35
(1) Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă, potrivit art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, de către angajator sau din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS), pentru zilele lucrătoare din duratele exprimate în zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, socotite din prima zi de incapacitate.
Exemplu - Situaţia în care concediul medical este acordat pentru perioada 1-12 ianuarie 2007

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
ziua L M M J V S D L M M J V _ _ _
data calendaristică 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 _ _ _
zile plătite - - X X X - - Y Y Y Y Y
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
X - zile suportate de angajator, Y - zile suportate din bugetul FNUASS.

În acest caz angajatorul suportă indemnizaţia de asigurări sociale de sănătate pentru 3 zile lucrătoare, având în vedere că 1 şi 2 ianuarie sunt zile de sărbătoare declarate nelucrătoare.
(2) Numărul de zile ce urmează a fi plătite nu va cuprinde zilele de sărbătoare declarate nelucrătoare, potrivit prevederilor legale în vigoare, şi/sau zilele nelucrătoare stabilite prin programul de lucru, potrivit contractelor colective de muncă.