Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functonari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functonari publici

Buna ziua !

In momentul in care un functionar public incadrat inspector asistent promoveaza in inspector principal i se mareaste salariul sau ramane la salariul detinut anterior promovarii?
Va primi salariul detinut de alti functionari publici din institutie incadrati pe functia publica de inspector principal care il obtine in urma promovarii (cu conditia sa aiba si aceeasi gradatie de vechime). Daca nu exista un asemenea functionar,celui promovat i se calculeaza salariul corespunzator noului grad profesional, pe care il va primi cu conditia sa fie mai mare decat salariul detinut anterior.
In care lege se pune conditia ca salariul sa fie mai mare decat cel detinut anterior ????
Eu am cautat si nu am gasit .