Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

in cazul pensionarii in luna iunie,angajatorul trebuie sa-mi plateasca indemnizatia de concediu pe tot anul sau numai pentru perioada lucrata?
2.daca lucrez in mediu privat si fac cerere pentru pensionare limita de varsta cu scaderea varstei de pensionare ,decizia imi vine acasa sau la inteprindere?
Angajatorul trebuie sa va plateasca concediul doar pt perioada lucrata.
Decizia vine acasa, dar intreprinderea este instiintata printr-o adresa de admiterea sau respingerea cererii de pensionare.
multumesc.Eu trebuie sa ma duc cu decezia la inteprindere sau ei au obligatia sa intrerupa contractul individual de munca?