Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... master sau studii aprofundate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

master sau studii aprofundate?

buna ziua! am o mare nelamurire, nici nu stiu unde sa postez intrebarea, de aceea dac am gersit imi cer scuze.
as vrea sa ma ajutati , care e diferenta intre master si studii aprofundate?multumesc din suflet
Studiile universitare de masterat asigura aprofundarea in domeniul studiilor de licenta sau intr-un domeniu apropiat, dezvoltarea capacitatilor de cercetare stiintifica si constituie o baza pregatitoare obligatorie pentru studiile doctorale.
Master = Titlu universitar, precedând pe cel de doctor, care se acordă la unul sau doi ani după terminarea facultăţii. (< engl. master) .Reprezinta o forma de specializare ,mai in detaliu,pentru un anume domeniu ales.
Studiu aprofundat = Faptul de a studia; muncă intelectuală care are ca scop însuşirea de cunoştinţe speciale, aprofundate;in detalii mai multe,complexe,dintr-un anume domeniu.