Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Bună eu și soția mea am hotărît de comun acord să divorțăm cam cît ne ar costa și ce trebuie să facem
"Daca sotii sunt de acord cu divortul si nu au copii minori, nascuti din casatorie, din afara casatoriei sau adoptati, ofiterul de stare civila ori notarul public de la locul casatoriei sau al ultimei locuinte comune a sotilor poate constata desfacerea casatoriei prin acordul sotilor, eliberandu-le un certificat de divort, potrivit legii", se mentioneaza si in noul Cod civil.

Conform acestui act normativ, procedura administrativa presupune adresarea unei cereri de divort, de catre ambii soti, ofiterului de stare civila de la locul incheierii casatoriei sau de la ultimul domiciliu comun al sotilor. Divortul la starea civila se poate incheia doar daca sotii nu au copii minori nascuti din casatorie, din afara casatoriei sau adoptati.
Taxa difera , primaria fiecarui oras stabileste acea taxa de divort.La mediator e negociabil.
ContSters416386, utilizator
Dacă vreți la notar mergeți la notar.
Vorbiți cu mai multi notari deoarece costurile difera de la notar la notar.

La instanta fără sa aveți avocat angajat va costa 200 lei divorțul prin acord.