Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune extratabulara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune extratabulara

Buna ziua,
va rog să ma ajutati cu o problema. Doresc sa introduc o cerere de chemare in judecata inteleiata pe Decretul 115, vreau sa uzucapez un teren folosit de 21 de ani de bunica, mama si acum de mine. Mentionez ca in CF apare proprietar o persoana care am inteles ca e decedata de aproximativ 20 de ani. Nu stiu daca are mostenitori si nu stiu pe cine sa chem in judecata. Nu am certificatul de deces al acestei persoane, nu o cunosc, iar cei de la primarie nu imi raspund, mi-au spus ca vor raspunde doar instantei. Pe cine chem in judecata? cum sa procedez?
Multumesc.
Conform textului de lege 115 din 1938
Art.28 alin.1 pentru unificarea dispozitiilor privitoare la cartile funciare prevede ca posesorul unui bun imobil care l-a posedat, in conditiile legii, timp de 20 de ani de la moartea titularului dreptului de proprietate inscris in cartea funciara, poate cere intabularea dreptului in favoarea sa, in temeiul uzucapiunii.
Denumirea de "uzucapiune extratabulara" este generata de motivul ca dobandirea dreptului de proprietate de catre posesorul imobilului a avut loc fara sa fi fost intabulat, la inceperea posesiei, in cartea funciara.
Descideti actiune in instanta pentru uzucapiune , iar ca parat este proprietarul inscris in cartea funciara.
Acţiunea în uzucapiune este o acţiune reală şi poate fi introdusă în instanţă de către orice persoană care pretinde că a exercitat o posesiune utilă asupra unui imobil timp de 30 de ani, chemând în judecată adevăratul proprietar al imobilului cu privire la care se invocă uzucapiunea.
Dacă, in instanta dovediti că ati posedat bunul în temeiul unui just titlu, fiind de bună-credinţă, termenul se reduce la 10 - 20 de ani.
In asemenea caz o consolidare a titlului translativ, o acoperire prin buna-credinta si prin posesiunea utila si neviciata exercitate in timpul cerut de lege, va da dreptul sa deveniti proprietar prin efectul de uzucapine de scurta durata.
SUCCES.
Multumesc pentru raspuns. Totusi, nu inteleg de ce trebuie sa fie 30 de ani. Art. 28 din decret prevede un termen de 20 de ani.
Va inscrieti la uzucapiune de scurta durata. Decretul lege 115 di 1938 a suferit modificari si completari.