Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mijloace de proba
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mijloace de proba

Buna ziua tuturor!
Spuneti-mi va rog daca mesajele tip e-mail,conversatiile de pe anumite site-uri (in speta,cele de socializare),pot constitui mijloace de proba intr-un proces?
Va multumesc tuturor! O zi buna!
Daca pot fi considerate inscrisuri, deci descarcate si printate pot fi folosite ca mijloace de proba si cu atit mai mult cvu cit pot constitui un inceput de dovada scrisa, in procesele civile, care poate fi completat prin alte probe de exemplu cele testimoniale
Va multumesc pt raspuns!
Ma raliez la sustinerile d-lui avocat Top,adaugand ca acestea ca proba pot fi sustinute si de efectuarea unei expertize informatice care sa le sustina veridicitatea.
Multumesc frumos pt aceste raspunsuri!
Art 91 -1 Cpp
"Inregistrarile de banda magnetica ale unor convorbiri efectuate cu autorizarea motivata a procurorului desemnat de prim procurorul Parchetului Curtii de Apel ,in cazurile si in conditiile prevazute de lege,daca sunt date si indicii temeninice privind pregatirea sau savarsirea unei infractiuni pentru care urmarirea penala se face din oficiu,iar interceptarea este utila,pentru aflarea adevarului,pot servi ca mijloace de proba daca din continutul convorbirilor inregistrate rezulta fapte sau imprejurari de natura sa contribuie la aflarea adevarului
Inregistrarile prevzute la alin1 pot fi facute si la cererea motivata a persoanei vatamatwe privind comunicarile ce-i sunt adresate,cu autorizarea procurorului anume desemnat de procurorul general