Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salariu consilier principal
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salariu consilier principal

va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la salariu;am terminat facultatea in 2011, in 2012 am trecut pe studii superioare functia de consilier asistent , in 2015 am trecut la consilier principal iar in prezent am salariul brut de 1360 lei si incadrarea de consilier principal gradatia 4, mentionez ca sunt functionar public in primarie.
Spuneti-mi va rog frumos daca decezia Curti Constitutionale 794/2016 se aplica si pentru functionarii publici din primarii.
Asta ar insemna ca ar fi trebuit ca toti angajatii bugetari sa beneficieze de reincadrare si recalcularea salariului brut?
Multi functionari au solicitat primarilor alinierea salariilor la nivel de tara si au beneficiat de intelegere. Deci Decizia CC 794/2016 se aplica, doar in primariile unde se vrea de ambele parti. Primariile din Constanta, Valcea, Dolj, Focsani, Arad, Bacau, etc. In cazul in care Curtea de Conturi va fi de alta parere vom auzi in curand.