Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... FALSIFICARE SEMNATURA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

FALSIFICARE SEMNATURA

Angajatorul a falsificat semnaturile angajatilor sai atunci cand i-a trecut de la 8 ore la 4 ore de munca pe zi.
Doresc sa stiu daca aceasta fapta intruneste conditiile infractiunii de fals in inscrisuri sub semnatura privata.

Multumesc!
Angajatorul dvs a savarsit 2 infractiuni prevazute de Codul penal si anume: fals intelectual si uz de fals.
Sfatul meu este sa ii explicati acest lucru si , in cazul in care nu se revine la situatia anterioara , sa faceti plangere penala !B-)
Semnatura falsificata s-a dat pe carnetul de munca, din cate stiu.
Inclin sa cred ca semnaturile false sunt pe actele aditionale la contractele de munca, ce s-au depus la ITM, iar in baza lor s-a inscris in carnetele de munca
Atentie Medu,nu are logica a se fi aplicat
semnatura falsificata s-a dat pe carnetul de munca din cate stiu
,eventual pe actele aditionale la CIM ,prin care se pretinde/invoca ca angajtii au consimtit prin semnatura olografa micsorarea programului de munca.
"Nici un om cu judecata nu pedepseste pentru ca ai gresit,ci ca sa nu mai gresesti"-"Nemo prudens punit,quia pecatum est,sed ne peccetur"/Seneca

Este vorba despre doua infractiuni,cea de" fals intelctual",prev.de art.289 c.pen si sanctionabila cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si cea de"ux de fals"prev.de art.291 c.pen.si sanctionabila cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani..
Este recomandat sa formulati plangere la politie,dar inainte de a proceda astfel ,este bine sa urmati sfatul maestrului Mihai pentru o detensionare a situatiei si poate pentru solutionarea situatiei pe cale amiabila.
Plangerea,in cazul in care o veti formula,poate fi dovedita cu probatorii cu acte,martori si expertiza grafologica a actelor despre care afirmati ca au fost falsificate.
Radu Gabrian, Mediator