Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme - egalizare salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme - egalizare salarii

Va supun analizei urmatoarele texte de lege, cu rugamintea sa ne ajutati prin a ne lamuri cum trebuie sa se procedeze pentru egalizarea salariilor.
- in institutia noastra publica ( un muzeu) toti angajatii sunt personal contractual
- institutia noastra publica ( un muzeu) este subordonata Consiliului judetean
- De exemplu, exista doar un singur post de secretara, doar un singur post de casiera si doar un singur post de jurist si nu mai exista late posturi similare pentru a se putea compara salariile si egaliza.
- aceste salarii se pot compara cu cele din Consiliului judetean ?
- li se va da salarii egalizate din urma ? de cand ?
- daca vor da in judecata institutia, ce ar trebui sa ceara ?
- de ce nu se pot compara salariile cu cele din tara ?

OUG nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016

Articolul 3^1
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), începând cu luna august 2016, personalul plătit din fonduri publice care beneficiază de un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare, aferent unui program normal al timpului de muncă, mai mic decât cel stabilit în plată la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Alin. (1^1) al art. 3^1 a fost introdus de pct. 2 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 43 din 31 august 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 673 din 31 august 2016.
(1^2) În aplicarea prevederilor alin. (1), pentru stabilirea nivelului maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, se iau în considerare numai drepturile salariale prevăzute în actele normative privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice şi nu se includ drepturile stabilite sau recunoscute prin hotărâri judecătoreşti.*)

Alin. (1^2) al art. 3^1 a fost introdus de pct. 2 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 43 din 31 august 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 673 din 31 august 2016.
(1^3) În aplicarea prevederilor alin. (1), prin instituţie sau autoritate publică se înţelege acea instituţie sau autoritate publică cu personalitate juridică care are patrimoniu propriu, buget propriu de venituri şi cheltuieli, conduce contabilitate proprie, iar conducătorul acesteia are calitatea de ordonator de credite. În cazul instituţiilor sau autorităţilor publice aflate în subordinea aceluiaşi ordonator de credite, având acelaşi scop, îndeplinind aceleaşi funcţii şi atribuţii, aflate la acelaşi nivel de subordonare din punct de vedere financiar, nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare se va stabili la nivelul maxim aflat în plată din cadrul tuturor acestor instituţii sau autorităţi publice subordonate.

Decizia nr. 794/2016 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate
a dispoziţiilor art. 31 alin. (11)-(14) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016

5. .......... s-a urmărit evitarea discriminărilor salariale între titularii funcţiilor publice salarizate potrivit Legii- cadru nr. 284/2010, cu consecinţa egalizării, la nivelul cel mai înalt în plată, a drepturilor salariale ale persoanelor aflate în situaţii similare în cadrul aceluiaşi ordonator de credite.
............. începând cu luna august 2016, personalul plătit din fonduri publice care beneficiază de un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare mai mic decât cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii."

Cereti egalizarea cu CJ. Faceti parte din familia ocupationala Administratie, Anexa 1 din legea 284/2010, care are grila si pt fct contractuale. Sunt cuprinse in aceeasi grila functiile din cj si institutii subordonate. Cititi stelutele.
Dar Consiliul Judetean a cerut egalizarea cu alte Consilii Judetene din tara !!!....
iar noi nu suntem decat subordonati, suntem muzeu .....
.....nu este vorba de o alta categorie de institutie ? ....sau
intram la fel cu Consiliul Judetean ?

Suntem nelamuriti !.....Ajutor !!!!.....

Dati-mi va rog concret un articol de lege care spune acest lucru.

De la ce data se va acorda nivelul maxim al salariului de baza ?
De acum, din 01.02.2017 ? .... sau
de la data cand a fost data Decizia 794/15.12.2016 a Curtii Constitutionale?.... sau
din august 2016 ?.......sau
de la data cand salariatul face Cerere scrisa catre angajator ?
oanaportar, utilizator
Apoi, tot in Decizia 794/15.12.2016 a Curtii Constitutionale, la punctul 33
se mai spune ca, pentru institutiile aflate in subordinea aceluiasi ordonator de credite:
- se va acorda doar nivelul maxim aflat in plata
din cadrul tuturor acestor institutii subordonate ....

Acest lucru ar insemna sa stam pe loc
si sa nu ne mai egalizam salariile cu
salariile din alte muzee din tara ? ....
sau chiar cu salariile din Consiliul Judetean in subordinea caruia se afla muzeul nostru ?
.... pentru ca, asa cum v-am spus,
sunt salariati care nu se regasesc in grila Legii salarizarii pentru muzee,
si nici in grila Consiliului Judetean !!!....

- de ex.: electrician, tamplar, peisagist, .....

- astfel, nici referent Resurse Umane si Jurist
nu se regasesc in grila Legii salarizarii pentru muzee !!!...

Or, in cazul de fata, doar noi suntem singurul muzeu subordonat Consiliului Judetean,
iar alte muzee au salarii mai mari pentru ca fac parte din Ministerul Culturii ...
Dar, chiar si alte muzee care sunt subordonate altor Consilii Judetene
au salarii enorme !!!....
Directorul ne-a spus ca noua ni s-au dat salarii cf. legilor salarizarii,....
dar celorlati cum li s-au calculat salariile
de au salarii asa de mari ?!? .....

Este extrem de complicat !!...

Colegul de la contabilitate a spus ca
daca nu ne rezolvam problema cu salariile,
asa vom ramane,
pentru ca vine OUG 9/2017 care spune ca
- "In perioada 1 martie-31 decembrie 2017,
SE MENTIN IN PLATA la nivelul acordat pentru luna februarie 2017
cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare lunara, precum si cuantumul sporurilor ..." !!!!!!!!!..........

Va rugam din tot sufletul sa ne ajutati !!!!
Daca muzeul are functii care sunt incluse in alta anexa din legea 284, se face egalizarea la nivelul acelei familii ocupationale, iar celelalte functii se egalizeaza cu nivelul actual CJ, chiar daca CJ inca nu s-a egalizat la nivel de tara.
Tot in aceeasi Decizie 794/15.12.2016 a Curtii Constitutionale,
la punctul 6,
se spune ca:
- autoarea exceptiei a vrut ca egalizarea salariilor sa se faca
in cadrul aceleiasi institutii sau
institutii de acelasi fel din cadrul unui sector -CUM AM DORI NOI si AR FI NORMAL ...

...iar, in solutia data in Decizia 794/15.12.2016 a Curtii Constitutionale,
la punctul 2, se spune ca:
- 2. Admite excepția de neconstituționalitate ridicată de aceeași autoare în același dosar și constată că dispozițiile art.31 alin.(12) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.57/2015 ...

.... si atunci, sa intelegem ca se poate acorda nivelul maxim al salariului de baza
din cadrul tuturor acestor institutii ........?.....