Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cod CAEN Marketing Afiliat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cod CAEN Marketing Afiliat

Buna ziua,

Am in plan sa devin PFA si am nevoie de parerea dumneavoastra pentru alegerea codului CAEN.

Activitatea principala va fi marketing-ul afiliat (promovarea produselor altor persoane sau companii si castigarea unui comision la vanzare).

Cred ca cel mai potrivit cod CAEN pentru aceasta activitate este 7311 - "Activităţi ale agenţiilor de publicitate", dar nu sunt in totalitate sigur.

Puteti sa-mi spuneti daca acest cod este cel mai potrivit pentru activitatea de marketing afiliat, sau 7312 (Servicii de reprezentare media)?
Buna ziua!

Codul CAEN 7311 este folosit pentru crearea si plasarea reclamelor (de exemplu, bannere ale tertilor pe website-ul tau).
Codul CAEN 7312 este folosit pentru reprezentare media (de exemplu, website-urile care ofera retele de afiliere).

Daca tu esti Afiliat si castigi din comisionul oferit de un Advertiser, cel mai potrivit dintre cele doua coduri este 7311, pentru ca tu, de fapt, te ocupi in mod direct de crearea si plasarea reclamei Advertiserului pe Internet (prin crearea reclamei se intelege adaugarea ID-ului tau de afiliat, care personalizeaza bannerul, de exemplu). Insa, daca iti poti crea si o retea proprie de refferali, atunci trebuie sa adaugi 7312.

Recomand ambele coduri: 7311 si 7312.

Redau mai jos explicatia celor doua coduri CAEN 7311 si 7312:

73 Publicitate şi activităţi de studiere a pieţei

Această diviziune include crearea campaniilor publicitare şi plasarea reclamelor în periodice, ziare, la radio şi televiziune sau alte mijloace media, precum şi proiectarea structurilor de afişare şi a site-urilor.

731 Publicitate

7311 Activităţi ale agenţiilor de publicitate

Această clasă include furnizarea unei game complete de servicii de publicitate şi de promovare (prin posibilităţi interne sau prin subcontractare), inclusiv consultanţă, servicii de creaţie, producţia de material publicitar şi cumpărarea acestuia.

Această clasă include:
- crearea şi realizarea campaniilor publicitare
- crearea şi plasarea reclamelor în ziare, periodice, la radio şi televiziune, pe Internet şi alte mijloace media
- crearea şi plasarea reclamelor în aer liber, de exemplu afişe, panouri şi cadre, proiectarea showroom-urilor şi aplicarea de colante publicitare pe maşini şi autobuze
- publicitatea aeriană
- distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor
- creare de standuri, structuri şi site-uri de afişare
- desfăşurarea campaniilor de marketing şi a altor servicii publicitare în scopul atragerii şi reţinerii clienţilor
- promoţii de produse
- activităţi de marketing prin punctele de vânzare
- publicitate directă prin poştă

Această clasă exclude:

- tipărirea materialelor pentru publicitate, vezi 5819
- producţia de mesaje comerciale pentru radio, televiziune şi film, vezi 5911
- activităţi de studiere a pieţei, vezi 7320
- fotografii publicitare, vezi 7420
- organizarea de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
- activităţi de expediere prin poştă, vezi 8219

7312 Servicii de reprezentare media

Această clasă include:

- servicii de reprezentare media, adică vânzarea sau revânzarea timpului şi spaţiului pentru diverse mijloace media care solicită publicitate

Această clasă exclude:

- vânzarea timpului sau spaţiului de publicitate direct de către proprietarii timpului sau spaţiului (editori), vezi clasa de activitate corespunzătoare
- activităţi de relaţii publice, vezi 7021

Succes!
Roxana Ana Cernat , Consultant resurse umane
Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat.
Buna ziua,
Pentru codul de caen 7311 ii necesar de studii superioare in domeniu sau de ceva diploma de marketinger pentru a putea adauga la firma? Exista cumva un site unde pot sa vad la ce coduri caen de ce diplome ii nevoie?
Va multumesc.

Roxana Ana Cernat a scris:

Buna ziua!

Codul CAEN 7311 este folosit pentru crearea si plasarea reclamelor (de exemplu, bannere ale tertilor pe website-ul tau).
Codul CAEN 7312 este folosit pentru reprezentare media (de exemplu, website-urile care ofera retele de afiliere).

Daca tu esti Afiliat si castigi din comisionul oferit de un Advertiser, cel mai potrivit dintre cele doua coduri este 7311, pentru ca tu, de fapt, te ocupi in mod direct de crearea si plasarea reclamei Advertiserului pe Internet (prin crearea reclamei se intelege adaugarea ID-ului tau de afiliat, care personalizeaza bannerul, de exemplu). Insa, daca iti poti crea si o retea proprie de refferali, atunci trebuie sa adaugi 7312.

Recomand ambele coduri: 7311 si 7312.

Redau mai jos explicatia celor doua coduri CAEN 7311 si 7312:

73 Publicitate şi activităţi de studiere a pieţei

Această diviziune include crearea campaniilor publicitare şi plasarea reclamelor în periodice, ziare, la radio şi televiziune sau alte mijloace media, precum şi proiectarea structurilor de afişare şi a site-urilor.

731 Publicitate

7311 Activităţi ale agenţiilor de publicitate

Această clasă include furnizarea unei game complete de servicii de publicitate şi de promovare (prin posibilităţi interne sau prin subcontractare), inclusiv consultanţă, servicii de creaţie, producţia de material publicitar şi cumpărarea acestuia.

Această clasă include:
- crearea şi realizarea campaniilor publicitare
- crearea şi plasarea reclamelor în ziare, periodice, la radio şi televiziune, pe Internet şi alte mijloace media
- crearea şi plasarea reclamelor în aer liber, de exemplu afişe, panouri şi cadre, proiectarea showroom-urilor şi aplicarea de colante publicitare pe maşini şi autobuze
- publicitatea aeriană
- distribuirea sau livrarea materialelor publicitare sau a mostrelor
- creare de standuri, structuri şi site-uri de afişare
- desfăşurarea campaniilor de marketing şi a altor servicii publicitare în scopul atragerii şi reţinerii clienţilor
- promoţii de produse
- activităţi de marketing prin punctele de vânzare
- publicitate directă prin poştă

Această clasă exclude:

- tipărirea materialelor pentru publicitate, vezi 5819
- producţia de mesaje comerciale pentru radio, televiziune şi film, vezi 5911
- activităţi de studiere a pieţei, vezi 7320
- fotografii publicitare, vezi 7420
- organizarea de conferinţe şi expoziţii comerciale, vezi 8230
- activităţi de expediere prin poştă, vezi 8219

7312 Servicii de reprezentare media

Această clasă include:

- servicii de reprezentare media, adică vânzarea sau revânzarea timpului şi spaţiului pentru diverse mijloace media care solicită publicitate

Această clasă exclude:

- vânzarea timpului sau spaţiului de publicitate direct de către proprietarii timpului sau spaţiului (editori), vezi clasa de activitate corespunzătoare
- activităţi de relaţii publice, vezi 7021

Succes!

Bogdi85 a scris:

Buna ziua,
Pentru codul de caen 7311 ii necesar de studii superioare in domeniu sau de ceva diploma de marketinger pentru a putea adauga la firma? Exista cumva un site unde pot sa vad la ce coduri caen de ce diplome ii nevoie?
Va multumesc.

Buna ziua,

Pentru codul CAEN 7311 nu sunt necesare studii in domeniu sau diploma. Am inregistrat PFA-ul cu acest cod CAEN acum cativa ani si nu mi s-au cerut acestea.