Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Camin de batrani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Camin de batrani

Buna ziua!
Aveti idee ce institutii ale statului are juridictia de a lua masuri de control asupra un camin de batrani privat, care isi bate joc de batranii internati acolo? As dori sa ii reclam pt atitudinea groteasca pe care o au catre cei internati.
Multumesc!
Cazurile trebuie semnalizate Direcţiei de Sănătate Publică a Judeţului.
Se va constitui o comisie care va verifica sesizarea dvs. şi va dispune măsuriele corespunzătoare.

Pacientul in cauza nu mai este la caminul respectiv. Datorita tratamentului, sa spunem "neplacut" la care a fost supus, a suferit niste rani si a ajuns la spital. Ranile au fost datorate neingrijirii si nu lovirii pacientului.
Conform raportului de iesire din spital (inainte de internarea la camin) si raportului de intrare in spital (dupa externarea din camin) se poate dovedi ca ranile respective au fost datorate neglijentei crase a angajatilor respectivi.
Banuiesc ca, acest "camin" poate fi anchetat, chiar daca pacientul nu mai este la locatie?
Multumesc!

P.S. I-as da in judecata daca as avea timpull si finantele necesare acestui lucru, dar din pacate nu le am, motiv pt care as dori sa sesisez toate institutiile care au drept de control asupra acestor "camine de batrani" .
AdrianBog, utilizator