avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Inselaciune
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Inselaciune

Am contactat o societate pt realizarea unui gard din fier forjat.
Mi s-a trimis pe mail un deviz, am stabilit cu reprezentantul societatii sa vina la fata locului pt. masuratori.
Pe deviz era scris pretul .
Am platit 3000 lei avans , dupa ce s-a masurat, iar administratorul societatii a scris pe deviz ca a primit banii.
Avand masina parcata la distanta de casa , a luat banii si s-a dus la masina sa aduca factura chitanta si contractul!
Nu s-a mai intors, spunand ca trece zilele urmatoare sa le aduca , cand vine si cu monstrele de culoare.
Timp de 2 sapt nu a dat nici un semn- avand inscrisul , am considerat ca nu va fi nici o problema-, am solicitat telefonic si pe mail contractul si chitanta!
Raspunsul a fost ca daca vrem sa execute lucrarea trebuie sa mai platim 1000 lei in plus fata pretul agreat initial, altfel el nu mai face lucrarea!
Am solicitat sa ne dea banii inapoi!
Raspunsul a fost ca in conditiile lui, daca renuntam la lucrare pierdem avansul!
L-am amenintat cu autoritatile si cu o Plangere Penala iar ulterior acestei disctii ne-a trimis pe mail o factura cu numele unei societati inexistente- nu are legatura cu noi, si aceasta sociatate nu exista la ORC- spunandu-ne ca am pierdut avansul!
Nu am semnat contract, nu a retinut nici macar numele pe care trebuia scrisa chitanta, nu am semnat nici o factura iar acest individ a plecat cu 3000 lei fara sa faca nimic!
Va rog sa ne spuneti ce demersuri putem face pt a recupera banii!
Multumesc
Pare inselaciune din cate povestiti, depuneti plangere penala urgent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am contactat o societate pt realizarea unei spalatori auto self-service. ... Daniel1704 Daniel1704 Am contactat o societate pt realizarea unei spalatori auto self-service. Mi s-a trimis pe WhatsApp un deviz, am stabilit cu reprezentantul societatii sa vina ... (vezi toată discuția)
Returnare avans M4R1U5 GMC M4R1U5 GMC Daca am platit avans și primit chitanță, sunt persoana fizica, pentru achiziționarea unui bun, si nu îl mai vreau, vânzătorul îmi spune că trebuie să ... (vezi toată discuția)
Inselaciune Mihai_alexandru Mihai_alexandru Buna ziua in luna februarie ,a anului curent am incheiat o Chitanta de mana ptr cumpararea unui autoturism.Persoana care dorea sa imi vanda masina,nu era ... (vezi toată discuția)