Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrebare pentru un prieten - plata diferentiata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrebare pentru un prieten - plata diferentiata reabilitare in functie de venituri

Aseara un prietre administrator de bloc, imi spunea ca a finalizat "dosarul pentru reabilitarea blocului",pentru a fi depus la primaria de sector.
Imi spunea primtre altele ca a adunat taloanele de pensie de la pensionari. La intrbarea mea mirata mi-a spus ca "cota parte pe care o vor plati proprietarii se va stabili diferentiat in functie de pensie" adica cei cu pensie mica vor plat mai purtin decat cei cu pensie mai mare. Am ramas mirat deoarece reabilitarea e aceeas pentru toti, exceptand situatii special (ex. unii au deja tewrmopan) dar raspunsul a fost ca asa e normal, cine are mai mult plateste mai mult. Sac.
Intrebarea mea este este legal acest lucru si in susibiar cuantumul pensiei nu este confidential ?
Multumesc celor ce imi vor raspunde
=D>
Contributia pentru reabilitare se face functie de venituri, diferenta pentru cei cu venituri reduse o acopera primaria.

OUG nr. 18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte
Art. 13
Finantarea executarii lucrarilor de interventie prevazute la art. 4 si 6 se asigura astfel:
a) 50% din alocatii de la bugetul de stat, in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Locuintei;
b) 30% din fonduri aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetele locale si/sau din alte surse legal constituite;
c) 20% din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari si/sau din alte surse legal constitute.
13^1. -
(1) Prin exceptie de la prevederile art. 12 si 13, finantarea unor activitati/lucrari de interventie pentru cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte se poate asigura din fondurile structurale si de coeziune ale Uniunii Europene, in conformitate cu regulamentele si procedurile de accesare a acestor fonduri si in conditiile stabilite prin documentele procedurale specifice implementarii programelor operationale prin care se asigura finantarea unor astfel de interventii, dupa cum urmeaza:
a) 60% din fondurile structurale si de coeziune ale Uniunii Europene si din alocatii de la bugetul de stat, in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului;
b) 40% din fonduri aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetele locale si/sau din alte surse legal constituite, precum si din fondul de reparatii al asociatiilor de proprietari si/sau din alte surse legal constituite
(2) Cota de contributie proprie a autoritatilor administratiei publice locale se stabileste pe baza unor criterii socio-economice, in limita unei cote de maximum 30% din valoarea activitatilor/lucrarilor prevazute la alin. (1), si se aproba prin hotarare a consiliilor locale/Consiliului General al Municipiului Bucuresti si, in completare, din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari constituit in acest sens
(3) Autoritatea publica locala aduce la cunostinta asociatiei de proprietari posibilitatea finantarii activitatilor/lucrarilor in conditiile prevazute la alin. (1) si (2), criteriile de acces la acest program de finantare, precum si cota de contributie din fondul de reparatii ce revine asociatiei de proprietari, ce nu poate fi mai mica de 10% din valoarea activitatilor/lucrarilor
(4) Pentru a putea accede la acest program de finantare, hotararile asociatiei de proprietari de a mandata autoritatea publica locala in vederea realizarii activitatilor/lucrarilor de interventie prevazute la alin. (1), precum si cu privire la cota contributiei fiecarui proprietar la fondul de reparatii trebuie luate cu votul tuturor membrilor asociatiei de proprietari.”

Art. 14. -
(1) Prin exceptie de la prevederile art. 13 lit. b), autoritatile administratiei publice locale pot asigura, la cererea de finantare depusa de catre asociatiile de proprietari, in baza hotararii consiliului local si in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie, finantarea cheltuielilor aferente executarii lucrarilor de interventie corespunzatoare cotei de contributie ce revine proprietarilor/asociatiei de proprietari, cu recuperarea sumelor in conditiile alin. (3) si (5)-(9)
(2) Prin exceptie de la prevederile art. 131 alin. (2), autoritatile administratiei publice locale pot asigura, la cererea de finantare depusa de catre asociatiile de proprietari, in baza hotararii consiliului local si in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie, finantarea cheltuielilor aferente cotei de contributie ce revine proprietarilor/asociatiei de proprietari, conform art. 13^1 alin. (3), pentru activitatile/lucrarile prevazute la art. 13^1 alin. (1), cu recuperarea sumelor in conditiile alin. (4)-(7)

(3) Sumele avansate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru asigurarea cotei de contributie proprie a proprietarilor/asociatiilor de proprietari, mentionata la alin. (1), se recupereaza din fondul de reparatii constituit in acest sens. In cazul in care aceste sume nu se regasesc in totalitate in fondul de reparatii, recuperarea se realizeaza prin taxa de reabilitare termica, stabilita prin hotarare a consiliilor locale sau a Consiliului General al Municipiului Bucuresti

(4) Sumele avansate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru asigurarea cotei de contributie proprie a proprietarilor/asociatiilor de proprietari, mentionata la alin. (2), se recupereaza prin taxa de reabilitare termica, stabilita prin hotarare a consiliilor locale sau a Consiliului General al Municipiului Bucuresti
(5) Taxa de reabilitare termica, prevazuta la alin. (3) si (4), se fundamenteaza in functie de sumele avansate de catre autoritatile locale pentru asigurarea cotei de contributie aferente proprietarilor, in raport cu cotele-parti indivize din proprietatea comuna aferenta fiecarei proprietati individuale
(6) Durata in care pot fi recuperate, prin intermediul taxei, sumele avansate conform alin. (1) si (2) se stabileste prin hotarare a consiliilor locale sau a Consiliului General al Municipiului Bucuresti si nu poate depasi 10 ani
(7) Taxa pentru reabilitare termica se urmareste si se executa in conditiile Ordonantei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare

(8) Prin exceptie de la prevederile alin. (3), sumele avansate de autoritatile administratiei publice locale pentru asigurarea cotei de contributie proprie a asociatiilor de proprietari, prevazute la art. 13 lit. c), sunt considerate cheltuieli de natura sociala si nu se recupereaza de la urmatoarele categorii de proprietari, persoane fizice:
a) persoane cu handicap sau familii cu persoane cu handicap aflate in intretinere;
b) persoane singure/familii care, in ultimele 3 luni anterioare efectuarii anchetei sociale de catre autoritatea administratiei publice locale, au realizat venituri medii nete lunare pe persoana singura/membru de familie sub castigul salarial mediu net pe economie;
c) veterani de razboi si soti/sotii supravietuitori/supravietuitoare ai/ale acestora;
d) pensionari, indiferent de statutul acestora, ale caror venituri medii nete lunare pe persoana singura/membru de familie sunt sub castigul salarial mediu net pe economie

(9) Sumele destinate finantarii cheltuielilor mentionate la alin. (8) majoreaza cota de contributie care revine bugetului local, prevazuta la art. 13 lit. b), in limita fondurilor aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetele locale.
cyan, moderator
Cred ca nu ati inteles intrebaea. Stiu tot ce ati spus dar intrebarea era clara: unul cu o pensie mai mica sa zicem 1000 lei si altul cu 1500 platesc diferentiat? Nu intra in calcul cei f.saraci si nici faptul ca pentru unele categorii diferenta o suporta primaria.
Nu ati vorbit nimic despre confidentialitatea pensiilor. Exemplu administratorul nu se incadreaza in persoane care prelucreaza date cu caracter personal. .
nu se recupereaza de la urmatoarele categorii de proprietari, persoane fizice:
d) pensionari, indiferent de statutul acestora, ale caror venituri medii nete lunare pe persoana singura/membru de familie sunt sub castigul salarial mediu net pe economie

Salariu mediu pe economie in 2017 este 3131 Lei,
Daca au pensii de 1000 sau 1500 lei nu platesc nimic.

Sumele se recupereaza de la proprietari conform cotei detinute.

Daca doi pensionari detin in coproprietate un apartament in cota de 50 % fiecare, unul are o pensie de 2000 lei iar celalalt o pensie de 3132 lei, cel cu pensie sub 3131 lei nu va plati iar cel cu 3132 lei va plati integral.

Daca administratorul nu se incadreaza in persoanele care prelucreaza date cu caracter personal atunci pensionarii sa duca talonul de pensie direct la primarie.

Asociatiile de proprietari nu sunt operatori de date cu caracter personal chiar daca au obligatia sa detina copii ale contractelor de proprietate in care se regasesc date cu caracter personal (CNP, data nasterii, etc.).

@cyan
Nu cunosc problema, deci nu ma bag la raspuns, dar mi se pare ca totusi ati gresit aici;
Daca doi pensionari detin in coproprietate un apartament in cota de 50 % fiecare, unul are o pensie de 2000 lei iar celalalt o pensie de 3132 lei, cel cu pensie sub 3131 lei nu va plati iar cel cu 3132 lei va plati integral

deoarece:
d) pensionari, indiferent de statutul acestora, ale caror venituri medii nete lunare pe persoana singura/membru de familie sunt sub castigul salarial mediu net pe economie
Daca se face media aritmetica a pensiilor din familie, iese sub 3131 lei, deci acestia n-ar trebui sa plateasca. Asa-i sau nu-i asa?
elga50, moderator
Multumesc mult pentru raspuns. Ati fost deosebit de amabil. Daca puteti precizati-mi si actul normativ in care se inscriu precizarile enuntate. Cu stima