Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CESIONARE CONTRACT!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CESIONARE CONTRACT!

BUNA ZIUA !

POATE FI CONCESIONAT UN CONTRACT DE INCHIRIERE DINTRE DOUA PERSOANE JURIDICE UNEI TERTE PERSOANE (FIZICA) SI IN CE CONDITII.

MULTUMESC
Concesiunea este o institutie juridica distincta de cesiune.
Cesiunea poate opera in cazul d-voastra. numai daca este permisa in contract.
Este posibil insa sa fie interzisa, iar daca este permisa este posibil sa se faca numai cu acordul locatorului(care este posibil sa fie si proprietarul)
Multumesc pentru raspuns!

Cel care vrea sa cesioneze contractul este proprietarul imobilului si in contract nu este stipulata o interdictie in acest sens!
As apela mai degraba la novatie decat la cesiune, dar asta depinde si de situatia de fapt si ce se doreste prin acest transfer.