avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... noile reglementari
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

noile reglementari

cand intar noile coduri in vigoare?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 14:02, 13 Septembrie 2009
se pare ca de abia in 2011
Atunci cand se va emite un act normativ in acest sens.
multumesc!
...sau se va adopta. legislativul adopta...din cate stiam eu
ralu_2008 a scris:

cand intar noile coduri in vigoare?
multumesc!


Potrivit formei trimise la promulgare a legilor, noul Cod penal si noul Cod Civil vor intra in vigoare la data care va fi stabilita prin legile pentru punerea in aplicare a acestora.
In termen de 12 luni de la data publicarii noilor Coduri in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul este obligat sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectele de lege pentru punerea in aplicare a noului Cod penal si a noului Cod civil.
Conform art. 2.664 alin. (1) din Codul civil publicat in in Monitorul Oficial nr. 511 din 24/07/2009 :
(1) Prezentul Cod civil intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia.
(2) In termen de 12 luni de la data publicarii prezentului Cod civil, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului civil.
! ;)
Ultima modificare: Duminică, 13 Septembrie 2009
Corina Capotã, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand intra in vigoare noile coduri? mancipri mancipri va rog sa imi spuneti de cand intra in vigoare noile coduri ( civil si penal ) (vezi toată discuția)
Stie cineva cind intra noul codul civil si noul cod penal in vigoare? glo glo stie cineva cind intra noul codul civil si noul cod penal in vigoare? multumesc (vezi toată discuția)
Nelamurire ?! lilicrin lilicrin La aceasta rubrica nu ar trebui sa ne spunem opiniile despre noul cod civil, respectiv penal? Discutiile pe care le-am citit insa isi au locul in alta parte ... (vezi toată discuția)