Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nelamurire ?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nelamurire ?!

La aceasta rubrica nu ar trebui sa ne spunem opiniile despre noul cod civil, respectiv penal? Discutiile pe care le-am citit insa isi au locul in alta parte .
Si acum intrebarea mea... versiunea postata pe site a codului civil 2009 este cea definitiva sau vor mai fi modificari? Data cand intra in vigoare este certa sau se aproximeaza candva in 2010?
lilicrin, utilizator
Versiunea postata pe site este cea definitiva si a fost votata in parlament si publicata in Monitorul Oficial. Insa data intrarii in vigoare nu a fost comunicata!:D
pai nu scrie ca intra in vigoare dupa 12 luni de la adoptare , deci undeva prin august 2010?
nu! scrie ca in termen de 12 luni se va publica o lege care va specifica data intrarii in vigoare
Potrivit formei promulgate a legilor, noul Cod penal si noul Cod Civil vor intra in vigoare la data care va fi stabilita prin legile pentru punerea in aplicare a acestora.

In termen de 12 luni de la data publicarii noilor Coduri in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul este obligat sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectele de lege pentru punerea in aplicare a noului Cod penal si a noului Cod civil.