Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... stie cineva cind intra noul codul civil si noul cod ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

stie cineva cind intra noul codul civil si noul cod penal in vigoare?

multumesc
A fost publicat in monitorul oficial la 24 07 2009. In mod normal, in maxim 12 luni ar trebui sa intre in vigoare.
Noul Cod Civil va intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia.

In termen de 12 luni de la data publicarii noului Cod civil, Guvernul trebuie sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului civil.

www.avocatnet.ro/content/art...

Noul Cod penal va intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia. In termen de 12 luni de la data publicarii noului Cod penal in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul trebuie sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului penal.

www.avocatnet.ro/content/art...
Noul Cod penal va intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia.
In termen de 12 luni de la data publicarii noului Cod penal in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Guvernul trebuie sa supuna Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea in aplicare a Codului penal.
Speram...
Atat Codul Penal cat si Codul Civil,ar trebui sa intre in vigoare,astfel cum au aratat distinsii colegi de site,dar eu sunt destul de sceptic cu privire la respectarea termenului,atata timp cat inca nu s-a intreprins inca nimic pentru a se elabora cele doua coduri de procedura,penala si civila.
Nu cred ca acestea pot fi rezultatul unui"rasol" colectiv a legiutorilor.