avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... verificare angajator / angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

verificare angajator / angajat

Buna ziua,

Cum as putea sa verific daca sunt angajat legal ?
Este suficient daca verific contributiile platite pe numele meu pe ultimul an cass, cas, etc? Unde le pot verifica ?
Ce fel de informatii legate de acest subiect pot gasi la anaf ?
Se poate sa nu existe nimic in dosarul me la anaf ? si daca da ce ar putea insemna asta ?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:18, 8 Noiembrie 2019
Va inregistrati in "spatiul privat virtual" pe site-ul anaf.ro, gasiti acolo toate detaliile.Dupa inregistrare veti putea solicita informatii referitoare la veniturile dvs,platile care au fost facute la CASS si CAS, veti putea obtine online adeverinte de asigurat la sanatate.
In "spatiul privat virtual" pe site-ul anaf.ro gasiti numai detalii despre plata contributiilor.

Angajarea se face in baza unui c.i.m. , astfel :
1. Ati semnat un c.i.m. ?

2. Daca da, atunci puteti solicita pentru verificarea inregistrari c.i.m. in REVISAL :
- angajatorului, potrivit art.8 alin.4^2 din HG 500/2011, un extras din registrul privat, datat şi certificat pentru conformitate;

- ITM-ului un extras REVISAL, sens in care depuneti o cerere la care atasati copie C.I. si chitanta de plata a sumei de 20 lei. ITM va elibera extrasul într-un termen de 5 zile de la data solicitării.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Februarie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsurile primite.

Da am contract individual de munca semnat.
Sa inteleg ca pot sa fac:

"
atunci puteti solicita pentru verificarea inregistrari c.i.m. in REVISAL :
- ITM-ului un extras REVISAL, sens in care depuneti o cerere la care atasati copie C.I. si chitanta de plata a sumei de 20 lei. ITM va elibera extrasul într-un termen de 5 zile de la data solicitării.
"

fara sa cer angajatorului ceva ?
As vrea sa nu cer angajatorului asa ceva decat daca aflu ceva care ma pune pe ganduri.
Puteti solicita direct ITM-ului extrasul de REVISAL.
Bună...Am probleme la locul de muncă si as dori sa fiu sfătuită ce să fac în cazul meu.Am fost concediata fără motiv, neprimind nici o decizie de concediere oficial in scris ...mi s a spus doar de la 1 iunie nu mai colaboram..fara să mi se acorde acel preaviz de 20 de zile lucrătoare...toate acestea după ce am incercat să fac un credit de nevoi personale, unde am descoperit că veniturile mele nu erau raportete la ANAF...la zi și anume luna ianuarie 2018 În concluzie...nu numai ca mi au stricat planurile ,m au si concediat pt că le tot ceream explicații și acte ...
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2018
Anne Mikaela, utilizator

Alte discuții în legătură

Carte de muncă fără instructaj Burlacu Alina Burlacu Alina Bună seara! As vrea vă rog sa-mi spuneți, dacă la locu de muncă nu mi-a mai dat sa semnez protectia muncii cam de vreo sase luni, este posibil să nu mai ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de vechime elenalenuta elenalenuta buna seara. sunt angajata la o firma privata cu contract individual de munca din anul 2011, Anul trecut denumirea firmei s a schimbat si s-a intocmit un alt ... (vezi toată discuția)
Intarziere contract de munca ElenaD1 ElenaD1 Buna ziua! Incepand cu data de 09/06/2018 imi desfasor activitatea, ca si angajat, in cadrul unei firme. In prima zi mi-au cerut documentele necesare ... (vezi toată discuția)