avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație concediu creștere copil

Buna seara! As dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație, având in vedere urmatoarele:
- in momentul de fata nu lucrez
- in ultimile 24 de luni anterioare nașterii copilului (care va fi pe 17 mai 2017) am lucrat din Iulie 2012 pana in Octombrie 2015 la o companie, iar din Noiembrie 2015 pana in Septembrie 2016 la o alta companie;
Si as mai dori sa stiu daca diferă suma de bani din indemnizatie daca se optează pentru 1 an sau 2 ani de ccc.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:41, 22 Februarie 2017
Perioada eligibila pentru CCC este iunie 2015 - mai 2017

Perioade luate in calcul :
iunie 2015 - octombrie 2015 = 5 luni
noiembrie 2015 - septembrie 2016 = 11 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC.

Indemnizatia pentru CCC se stabileste în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului, şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată, indiferent daca stati in CCC 1 an sau 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie Violeta V Violeta V Am lucrat di iunie 2016 pana in septembrie 2017.. Cu jumatate de norma ca barman,in prezent nu mai lucrez sunt insarcinata in cinci luni....dupa legea cu ... (vezi toată discuția)
Beneficiez sau nu de indemnizatie? MariaMagdalena24 MariaMagdalena24 Bună ziua ..as dori sa știu dacă o sa beneficiez de Indemnizația de creștere a copilului sau nu . Perioada în care am lucrat a fost 01.04.2013 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 2015-2016 szaliatti szaliatti Buna ziua, as dori sa va intreb cum se calculeaza indemnizatia de crestere la copil pentru sotia mea cine ar intra in concediul de maternitate anul asta din ... (vezi toată discuția)