avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retribuire salariati la deplasare /detasare in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retribuire salariati la deplasare /detasare in strainatate

Cum trebuie retribuiti salariatii pentru munca prestata in Germania, ce trebuie societatea sa declare si sa platesca la bugetul de stat.
Mentrionez urmatoarele:
- societatea are formularul A1
- transportul si cazarea salariatilor este asigurata de societate
- locul unde salariatii presteaza munca este acelasi
- pentru fiecare zi de deplasare primesc indemnizatie deplasare de 35euro x2.5 - 87.5 euro pe zi.
- salariatii au contracte de munca in Romania si au acte aditionale cu clauze de mobilitate.

Alte discuții în legătură

Diurna externa AndradaCristu AndradaCristu Buna ziua, va rog frumos sa imi raspundeti daca e posibil la urmatoarea intrebare: daca o unitate decide sa acorde 35Euro/zi diurna externa, iar in cazul in ... (vezi toată discuția)
Detasare salariat in strainatate forentina forentina La o firma din Romania .s-a obtinut formularul A1,eliberat de Casa Nationala de Pensii, pentru detasare in Franta a unui salariat in domeniul constructii.S-a ... (vezi toată discuția)
Angajati romani - munca in strainatate Loredana_84 Loredana_84 Am o societate comerciala ai carei salariati lucreaza in Germania in domeniul constructiilor. Noi am procedat asa: le-am intocmit contracte de munca + ... (vezi toată discuția)