Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen eliberare adeverinta grupa de munca si sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen eliberare adeverinta grupa de munca si sporuri

Buna ziua,
Pe adresa societatii noastre a sosit o cerere prin care un fost angajat solicita eliberarea unor adeverinte cuprinzand sporurile realizate si grupa de munca in care a fost incadrat in perioada cat a fost salariatul nostru.
Deoarece documentele anexate cererii erau incomplete, i-am trimis o solicitare de a completa aceste documente. Pana in momentul acesta nu a dat nici un raspuns.
As dori sa stiu daca termenul de eliberare a adeverintelor ( 15 zile, respectiv 30 de zile ) se prelungeste, avand in vedere faptul ca IN ACESTE TERMENE i-am trimis solcitarea de a completa documentele.
Va multumesc
Va decurge un termen nou de 30 de zile de la data înregistrării răspunsului trimis de petent cu toate informațiile solicitate pentru clarificare.
Termenul de eliberare este de 15 zile si nu de 30 de zile ....
Ma refeream la adeverinta pentru incadrarea in grupa de munca, in cf cu Normele Metodologice ale Legii 263/2010
ART. 126
(1) Adeverintele prin care se atesta faptul ca in anumite perioade, anterioare datei de 1 aprilie 2001, persoanele si-au desfasurat activitatea in locuri de munca incadrate in grupele I si/sau a II-a de munca se intocmesc potrivit modelului prevazut in anexa nr. 14, numai pe baza documentelor, verificabile, aflate in evidentele angajatorilor sau ale detinatorilor legali de arhive.
(2) Angajatorii sau orice alti detinatori legali de arhive sunt obligati sa elibereze aceste adeverinte, in termen de 30 de zile de la data solicitarii, fara a percepe taxe sau comisioane.
Ina cest caz, eliberarea se va face in termen de 30 de zile de la data solicitarii.... am crezut ca este vorba despre adeverinta de vechime , unde termenul este de 15 zile.
Multumesc. Credeti ca daca am solicitat documente suplimentare cererii, termenul de eliberare a adeverintelor se prelungeste sau curge de la data la care solicitantul a depus aceste documente?