Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta

Buna ziua, astazi 23.02.2017 am primit instiintarea de.a plati o amenda pt.rovinieta neachitata din 08.2016. Procesul verbal s-a intocmit in 31.01.2017 si primit astazi 23.02.2017.Mentionez ca nu mi s.a comunicat p.v.Am 48 de ore sa achit jumatate din suma si nu stiu daca este legal ca dupa atata timp sa se intocmeasca un proces verbal.Ce ma sfatuiti sa fac? Sa achit? Sau am sanse in instanta?
Atunci cand utilizatorii de autovehicule sunt surprinsi de camerele video ca circula fara rovinieta, procesul-verbal de contraventie se incheie in lipsa acestora. Iar termenul de comunicare de doua luni curge de la data la care contraventia este constatata, fiind posibil ca aceasta sa nu fie identica cu data la care soferul a fost surprins efectiv fara rovinieta.

www.avocatnet.ro/content/art...
Buna seara,
Vedeti daca nu este aplicabila prevederea art. 13 alin 1 din OG2/2001 sau a art. 14 alin 1.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Vedeti daca nu este aplicabila prevederea art. 13 alin 1 din OG2/2001 sau a art. 14 alin 1.

Nu sunt aplicabile. Amenda trebuie platita la jumatate in 48 de ore.
Multumesc pentru raspunsuri, dar asa este nu au trecut 2 luni de cand mi s.a transmis p.v. insa nu sunt lamurita 2 luni de la data de cand s.a produs contraventia? Adica 24.08.2016 sau 2 luni de la data procesului verbal?
marina20001 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri, dar asa este nu au trecut 2 luni de cand mi s.a transmis p.v. insa nu sunt lamurita 2 luni de la data de cand s.a produs contraventia? Adica 24.08.2016 sau 2 luni de la data procesului verbal?

Contraventiile legate de rovigneta se constata la o data ulterioara producerii, prin prelucrarea unui material video filmat, care contine o arhiva de astfel de evenimente. Agentul constatator va consemna data cind el face aceasta prelucrare, ca data de constatare a contraventiei, exact cu evenimentul in care apare numarul masinii dvs. E ciudat, dar e legal.