Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Proces-verbal de contraventie lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Proces-verbal de contraventie lipsa rovinieta

Intrebare:
Procesul-verbal de constatare a contraventiei lipsa rovinieta a fost intocmit in data de 21.02.217, s-a comunicat in 29.03.2017 iar fapta s-a produs in 11.10.2016.
Poate fi contestat avind in vedere ca constatarea si si comunicarea au avut loc la peste 30 zile de la data producerii faptei dovedit prin inregistrarea video?
Buna seara,
Da, puteti sa-l contestati dar avand in vedere termenul de 6 luni pentru aplicarea sanctiunii prevazut de OG 2/2001 si daca nu este semnat olograf PV de sanctiune.
Conform OG2/2001,trebuie comunicat in maxim 2 luni de la constatare (dupa ultimele modificari). PV de contraventie pentru lipsa rovigneta au un regim special, nu se constata pe loc,ci prin prelucrare arhiva video inregistrata, deci vi s-a comunicat legal.