avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părinţi divorţaţi, ore de vizită copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părinţi divorţaţi, ore de vizită copil minor

Bună ziua! Prietena mea este într-o situaţie, nu ştiu cum să o denumesc mai exact, decât penibilă. Pe scurt, părinţii divorţează (abuz emoţional faţă de soţie mulţi ani din cauza băuturii, după care a devenit violent cu copiii, aşa că soţia l-a dat afară din casa ei, şi a intentat divorţ). Fetiţa are 8 ani, băiatul 10. Trec 8 ani de absenţă totală a tatălui din viaţa copiilor, nici telefon, nici vizite. După acest timp se trezeşte soţia că este dată în judecată de tatăl copiilor, cum că nu l-a lăsat să vizite copiii, că degeaba a sunat, i s-a închis telefonul, dar a participat în viaţa copiilor, în măsura în care i-a permis fosta soţie (de exemplu că a fost la serbările şcolare, pentru că de acolo nu a putut dat afară). Minciuni sfruntate, mama a fost care a fost tot timpul lângă copii, s-a zbătut pentru ei, şi a reuşit să crească 2 copii minunaţi. Băiatul devenind major, tatăl cere custodie comună a fetei, 2 săptămâni din lună să locuiască cu el şi cu proaspăta soţie. Au fost la psihologul de la tribunal, toţi au fost ascultaţi, iar fata a spus că nu vrea să petreacă nici un minut cu tatăl ei, că nu a uitat serile în care se culcau cu teamă toţi trei într-o cameră încuiată de frica tatălui, că au fost terorizaţi şi fizic şi emoţional. Tatăl nu a negat nimic din spusele fetei, dar totuşi psihologul declară în faţa judecătorului, că tatăl are dreptul să petreacă timp cu fata. Procesul a început acum un an, anul acesta fata împlineşte 17 ani. Ce urmăreşte acest tată denaturat şi psihopat? (fosta soţie şi acum are teamă faţă de el, dar la înfăţişare apare întotdeauna cu avocatul ei). Poate fi obligată fata prin lege, dacă aşa decide judecătorul, să petreacă timp cu tatăl ei? Are 17 ani! #-o
Cel mai recent răspuns: sebestyenrozalia , utilizator 08:18, 23 August 2017
În martie se va pronunţa judecătorul, vedem decizia...
Dacă sunteţi la o judecătorie mică, sentinţa se va comunica în termenul de 30 de zile, dacă sunteţi la o judecătoprie mai mare, din Bucureşti sau Cluj, poate veţi primi comunicarea mult mai târziu, spre avantajul prietenei dvs.
Dacă exista drept de apel pot ajunge prin septembrie...cu finalizarea judecății în apel.
În general se da o hotărâre și apoi își bat toți capul...
Simplu ar fi sa se respingă programul de vizita în caz de risc de soc emoțional.
Din păcate de abia ulterior se face o consiliere psihologica...

Tatăl are dreptul de a cunoaște nr de telefon al minorei iar ea îl poate bloca ca știe sa umble la telefon...si e dreptul ei...
Nu intotdeauna judecatorul hotaraste program de vizita, cel putin asa ar trebui, sa analizeze atent fiecare caz in parte.
Indiferent de ce zice tatal, in sensul ca i-a cautat si nu a fost lasat.., mama mai are si martori ca nu i-a cautat, copilul va sustine acelasi lucru.
Cam aiurea sa sustii ca i-ai cautat si cata grija ai avut, dar te-ai trezit sa ceri un program dupa 8 ani, can unul e major si altul pe cale sa devina.
Daca scopul lui e sa obtina niste bani, s-a trezit tarziu. Nu va obtine.
Daca se va stabili totusi un pragram de vizita, mai aveti cai de atac.


Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2017
gi-jane2, moderator
S-a dat sentinţa. Tatăl are dreptul de a o vizita la domiciliu, două weekenduri pe lună, şi atât sâmbăta cât şi duminica câte 4 ore (între orele 12-16). Fata însă este înverşunată şi nu vrea nici măcar să-l lase să intre în casă. Care pot fi urmările, dacă procedează astfel? Şi se mai poate ataca sentinţa?
Ultima modificare: Vineri, 3 Martie 2017
sebestyenrozalia, utilizator

Alte discuții în legătură

Ce se întâmplă când unul din minori nu vrea sa se întoarcă la mamă? Liliana_80 Liliana_80 Bună ziua. Dupa 3 ani de la divorț și de la părăsirea domiciliului conjugal cu cei 2 copii minori, mama încearcă prin instanta reducerea programului de ... (vezi toată discuția)
Denigrarea celuilalt parinte, in fata copiilor annaluk annaluk Buna ziua, Sunt divortata de 1 an de sotul meu. Avem 2 copii, o fată de 13 ani si un baiat de 6 ani. Copiii au domiciliul la mine, dar custodia e ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez? guest2 guest2 Buna ziua, Am divortat acum 2 ani , pe atunci copiii aveau 10 ani( 2 baieti gemeni). Tatal lor nu i-a luat niciodata in weekend sau in vacanta. Nu a cerut ... (vezi toată discuția)