avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primirea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primirea indemnizatiei de somaj

Buna seara,
As dori sa stiu cu aproximatie,cand primesc indemnizatia de somaj,in conditiile in care am depus dosarul in termen de 30 zile.Mai exact am semnat pentru somaj in 09 09.09.
Cel mai recent răspuns: ContSters95804 , utilizator 21:48, 11 Septembrie 2009
Nu stiu sa existe un termen dar nici sa se intarzie. Daca la 09 sept. ati fost la prima viza atunci s-ar putea sa primiti indemnizatia la sfarsitul lunii. Oricum veti primi indemizatia de la data la care v-a fost aprobat dosarul.
1. Indemnizatiile de somaj vin prin posta, pana in 10 ale lunii pentru luna precedenta.
2. Asadar, daca totul decurge normal, dvs. veti primi in octombrie 2009.
nu este data fixa de posta identica in toata tara
unii primesc prin posta in jur de 25 ale lunii
cei de AJOFM va pot spune cam car este data virarii, sau puteti intreba si la posta din localitate
daca ati depus dosarul in septembrie, si dosarul a fost validat, primii banii va vin in octombrie.
Va multumesc tuturor pentru raspuns.

O seara buna !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima plata a indemnizatiei de somaj nirdoc nirdoc Va rog frumos un raspuns legat de urmatoarea speta: -in 13 decembrie 2010 AJOFM mi-a preluat dosarul in vederea acordarii indemnizatiei de somaj; ... (vezi toată discuția)
Declaratie d112 aliss73 aliss73 Buna seara Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am pierdut dreptul la indemnizatia de somaj,deoarece trei luni imi apareau ca nefiind stagiu de ... (vezi toată discuția)
Somaj vioricaloredana vioricaloredana buna ziua! am lucrat la o firma din iulie2007pana la 01.04.2010,ieri am fost sa depun dosarul pt somaj si mi s-a spus ca in perioada ianuarie 2009-august ... (vezi toată discuția)