Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primirea indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primirea indemnizatiei de somaj

Buna seara,
As dori sa stiu cu aproximatie,cand primesc indemnizatia de somaj,in conditiile in care am depus dosarul in termen de 30 zile.Mai exact am semnat pentru somaj in 09 09.09.
Nu stiu sa existe un termen dar nici sa se intarzie. Daca la 09 sept. ati fost la prima viza atunci s-ar putea sa primiti indemnizatia la sfarsitul lunii. Oricum veti primi indemizatia de la data la care v-a fost aprobat dosarul.
1. Indemnizatiile de somaj vin prin posta, pana in 10 ale lunii pentru luna precedenta.
2. Asadar, daca totul decurge normal, dvs. veti primi in octombrie 2009.
nu este data fixa de posta identica in toata tara
unii primesc prin posta in jur de 25 ale lunii
cei de AJOFM va pot spune cam car este data virarii, sau puteti intreba si la posta din localitate
daca ati depus dosarul in septembrie, si dosarul a fost validat, primii banii va vin in octombrie.
Va multumesc tuturor pentru raspuns.

O seara buna !