Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de colaborare pentru coasigurat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de colaborare pentru coasigurat

buna ziua
sotia este coasigurata fiind trecuta in intretinerea mea. A inceput sa colaboreze cu o firma pentru a aranja marfa la un supermarket pe baza unei conventii civile. Are activitate de 3/4 ori pe an fiind platita in lunile respective cu sume care sunt sub valoarea unui salariu minim, societatea cu care colaboreaza ocupandu-se de retinerea si plata tuturor contributiilor datorate (impozit, CAS, CASS), dar doar pentru lunile respective.
in acest caz, ea mai poate ramane coasigurata sau trebuie sa fac cerere sa o scot?
conventia mai trebuie inregistrata undeva?
multumesc
iust79, utilizator