Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare

Buna ziua,
As dori lamuriri la urmatoarele intrebari:
1.Ce se intampla cu un salariat care are contract individual de munca,dar a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare (a avut grupa de munca) si nu a prezentat decizia de pensie la unitate de niste luni bune?
2.Cand trebuia sa informeze angajatorul ca a intrat in posesia deciziei de pensie?
3.Se poate munci in baza contractului de munca ,sa primesti salariu ,si sa primesti si pensie ( cu decizia de pensie in buzunar)? Cat timp?

Multumesc.
Nu trebuie sa informeze angajatorul.
Poate cumula pensia cu salariul ( atata timp cat angajatorul il tine la lucru si angajatul vrea sa lucreze)
Conf Codului Muncii contractul de munca inceteaza la implinirea varstei standard de pensionare ( 65 ani) si a stagiului minim de cotizare ( 15 ani)
Gabi50, utilizator
Multumesc pentru raspuns,dar am totusi unele indoieli.
As dori si alte pareri daca se poate.
Art.56 alin.1 lit.c C.mun. prevede ca, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Asadar, la data comunicarii raportul de munca a incetat de drept , indiferent de vointa dvs sau a angajatorului.

Pentru continuarea actvitatii , trebuie sa incheiati un alt c.i..
Multumesc.