avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare

Buna ziua,
As dori lamuriri la urmatoarele intrebari:
1.Ce se intampla cu un salariat care are contract individual de munca,dar a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare (a avut grupa de munca) si nu a prezentat decizia de pensie la unitate de niste luni bune?
2.Cand trebuia sa informeze angajatorul ca a intrat in posesia deciziei de pensie?
3.Se poate munci in baza contractului de munca ,sa primesti salariu ,si sa primesti si pensie ( cu decizia de pensie in buzunar)? Cat timp?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: relyrely2010 , utilizator 12:45, 1 Martie 2017
Nu trebuie sa informeze angajatorul.
Poate cumula pensia cu salariul ( atata timp cat angajatorul il tine la lucru si angajatul vrea sa lucreze)
Conf Codului Muncii contractul de munca inceteaza la implinirea varstei standard de pensionare ( 65 ani) si a stagiului minim de cotizare ( 15 ani)
Ultima modificare: Marți, 28 Februarie 2017
Gabi50, utilizator
Multumesc pentru raspuns,dar am totusi unele indoieli.
As dori si alte pareri daca se poate.
Art.56 alin.1 lit.c C.mun. prevede ca, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Asadar, la data comunicarii raportul de munca a incetat de drept , indiferent de vointa dvs sau a angajatorului.

Pentru continuarea actvitatii , trebuie sa incheiati un alt c.i..
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre incetarea de drept a cim-ului laritzu laritzu Daca un angajat imi aduce decizia de pensionare astazi, ii incetez contractul cu data de azi sau de maine ,avand in vedere ca azi a venit la munca . Se mai ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca in cazul pensionarii gluten gluten Pentru pensie limita de varsta ,contractul de munca inceteaza de drept ca si la pensie anticipata si pensie de boala? Se face decizie de propunere la pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare ContSters48681 ContSters48681 Buna ziua. Am bagat dosarul de pensionare. Mai trebuie sa lucrez pana imi vine decizia sau nu e obligatoriu? Multumesc. (vezi toată discuția)